• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
prag - ole christian madsen
filmde evlilikleri çökmekte olan christoffer ve maja’nın, christoffer’ın prag’ta ölen babasının naaşını almak için bu şehre yaptıkları yolculuğu anlatılıyor. iki yakın ülkeden olmalarına rağmen kültürel farklılıklar ve bürokratik zorluklar ile dolu prag gezileri, zamanla gerçeküstü bir kabusa dönüşüyor. bu kabusun üstüne çatırdayan evliliğin sesleri eklenince romantik şehir prag dayanılmaz bir hal alıveriyor.
kaynak: beyazperde.com
  1. senaristi kim fupz aakeson olan bir başka güzel danimarka filmi. senaristin izlediğim ilk filminde (bkz: perfect sense - david mackenzie) bazı replikleri karakterden önce mırıldandığımı fark ettiğimde olsa olsa kendimle yakaladığım bir benzerlik zannetmiştim. bu filmle birlikte gördüm ki bu adam senaryoyu yazarken en olmaz denilecek hallere insani tepkileri en doğal şekilde, sanki uzman bir psikolog edasıyla zarifçe, abartmadan yedirerek sunuyor bize... ya da bu adamın espri anlayışı ve hayata bakışı bana çok paralel...bilemedim. gulaş yemeği muhabbetlerine, solaryumlu avukata ve daha bir çok sahneye çok güldüm.

    film hem konusu hem de bu konuya uygun seçilmiş oyuncuları ve mekanı ile çok iyi bir film ve sanırım buna rağmen gereken ilgiyi görememiş. jagten ile oyunculuk nedir göstermiş, canım hannibal mads mikkelsen 'den başkası oynasa bu kadar iyi bir film çıkar mıydı ortaya tartışılır...tüm doğruların bir araya geldiği bir film olmuş, tavsiye ederim.
    mesut