• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
press - sedat yılmaz
press, türkiye’de 90’lı yılların ilk yarısında çatışmaların yoğun yaşandığı günlerde, diyarbakır’daki insan hakları ihlallerini duyurmaya çalışan özgür gündem gazetesinde yaşanan gerçekleri on yedi yaşındaki fırat karakteri üzerinden anlatıyor.

sadece teknik olanaksızlıklar değil, “karanlık güçler”in koyduğu engeller de gazetecilerin işini yapmasına engel olmaktadır. kimi kaçırılıp tehdit edilir, kimi sokak ortasında öldürülür; büroları polisler tarafından basılıp dağıtılır. büro çalışanları işlerini yapmaya devam ettikçe baskılar da giderek artmaktadır. faysal, yaptığı bir haberde orduyla ilişkisi olan bir çetenin izine rastlar. çete, bölgedeki birçok faili meçhul cinayetin zanlısıdır. çete haberinden sonra faysal tehdit telefonları almaya başlar, ancak faysal çetenin üzerine gitmeye devam eder.

büronun teknik olanaksızlıkları yetmezmiş gibi her türlü engellemeyle karşılaşırlar. gazetecilerin en basit işleri bile onlar için aşılması zor engeller haline gelir. çektikleri fotoğrafları bastıracak yer bulmak ya da fotoğrafları istanbul’a göndermek için sürekli karşılarına çıkan engelleri aşmak zorundadırlar. gazetecilik onlar için profesyonellik gerektiren bir iş olmaktan çıkmış, ölüm kalım meselesi haline dönüşmüştür. ancak büro çalışanları işlerini yapmaya devam ettikçe baskılar da giderek artmaktadır. kimi kaçırılıp tehdit edilir, kimi sokak ortasında öldürülür, büroları polisler tarafından basılıp dağıtılır. kimi baskılara daha fazla dayanamaz, büroda çalışmayı bırakır.
 1. 2010 yapımı press (basın) sedat yılmaz'ın ilk sinema filmi. 90'lı yıllar kabusunu geçtiğimiz hafta 51. kez kapatılan özgür gündem gazetesi üzerinden anlatıyor. ajitasyon kolaycılığına düşmeden, bir sinema dili de oluşturma gayretiyle hakikati gözümüze sokmadan, bağıra çağıra söylemeyen, izlenmeyi ve üzerine tartışılmayı hak eden türkiye sinemasının önemli filmlerinden. çıplak hakikati göz boyamadan anlatmayı dert eden press ken loach sinemasından da izler taşıyor.

  ingilizce bilenler bilir press aynı zamanda baskı yapmak, baskı, ezmek anlamlarına da gelir. yani anlayacağınız ismiyle kendini her anlamda anlatır bir film aynı zamanda. film, özgür gündem gazetesi yazarı ape musa’nın (musa anter) diyarbakır'da katledildiği 1992 yılında geçiyor.

  özgür gündem okumayabilir, hatta gazetenin çizgisini de beğenmeyebiliriz, eleştiri hakkımız sonsuz. ancak özgür gündem’in kapatılmasına özellikle basın ve ifade özgürlüğünü savunma noktasında itiraz etmezsek, bir gün gelir kendi ifade ve hatta yaşama özgürlüğümüzü savunacak bir kişiyi bile bulamayabiliriz etrafımızda.

  film gösterildiği bütün festivallerde ilgi ve övgüyle karşılandı ve hatırı sayılır ödüller de aldı:

  22. ankara uluslararası film festivali
  umut veren yeni yönetmen ödülü (sedat yılmaz)
  onat kutlar en iyi senaryo ödülü (sedat yılmaz)
  umut veren yeni erkek oyuncu ödülü (aram dildar)

  30. uluslararası istanbul film festivali
  jüri özel ödülü (sedat yılmaz)
  jüri özel ödülü (face) (sedat yılmaz)
  fipresci ödülü (sedat yılmaz)

  44. sinema yazarları derneği ödülleri
  en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü (asiye dinçsoy)

  47. antalya altın portakal film festivali
  jüri özel ödülü (sedat yılmaz)
  behlül dal jüri özel ödülü (aram dildar)

  #özgürgündemsusturulamaz