• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
prince of the city - sidney lumet
new york'lu polis daniel, teşkilat içerisinde tanık olduğu bazı uygulamalardan rahatsızdır. bundan dolayı sorgulanan ve bir dönem askıya alınan daniel, zaman içerisinde kime güveneceğini bilemez hale gelir...

yönetmenin ve polisiye sinemanın en önemli örneklerinden olan yapım, uyarlama senaryo oscar'ına aday gösterilmiştir.
 1. sidney lumet'in serpico filmini izleyenler bilir, al pacino'nun canlandırdığı serpico karakteri yozlaşan, rüşvete bulaşan, bir gangsterden farkı kalmamış polislerin arasında temiz kalabilmesinin hikayesidir.

  prince of the city filmindeyse suça bulaşmış polislerin hayatlarını dışarıdan bir gözle seyretmek yerine iç dünyalarına ineriz.

  filmin başına oturduğumda yaldır yaldır ilerleyen bir polisiye olacağı izlenimi bırakmıştı. filmin gerçekten güzel bir girişi olmasına rağmen üç saate yakın süresiyle bir çok bünyede tahribata yol açabilir. dolu bir film olmasının yanında ağır bir akışı olduğunu da belirteyim.

  *****spoiler*****

  polis teşkilatında suça bulaşmış bir ekibin, şüphe çekmesi üzerine baskı altına alınan ekip lideri ciello'nun geçmiş suçları su yüzüne çıkmaya başlıyor. ekibi dağılır ve bir yandan günah çıkarmaya çalışırken bir yandan da arkadaşları ve ailesine zeval gelmemesi için mücadele eder.

  ciello'nun çabalarıyla mafya, polis bağlantıları bir bir çözülürken, sürekli çalıştığı ekibi değişip terfi edenlerin yerine yenileri dahil olurken, kendisinin koruma ordusu büyümeye devam eder. ciello'nun günah çıkarma seansları bir bakıma kullanılmasına neden olurken arkadaşlarını da ifşa etmek zorunda kalır. geçmişinde yaptıkları her ne kadar kötü olsa da, yaptığı iyi işlerin getirisiyle mesleğinden ihraç edilip edilemeyeceği tartışmaları döner.

  finalde de görürüz ki geçmiş günahlarıyla mesleğine devam edip etmemesi pek bir şey ifade etmeyecektir. geçmişi muhakkak bir yerlerde karşısına dikilecektir.

  *****spoiler*****