• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
profesör y ile konuşmalar - louis ferdinand celine
céline'i céline'den okumak isteyenler için benzersiz bir edebiyat olayı...

modern batı edebiyatının dönüm noktası gecenin sonuna yolculuk'un yazarı, günümüze dek uzanan tartışmaların, kavgaların baş aktörü, dünyayı ikiye bölen ve bölmeye devam eden, bazılarının tanrı saydığı, bazılarının insanlık suçlusu ilan ettiği louis-ferdinand destouches ya da tüm dünyanın tanıdığı adıyla louis-ferdinand céline'den (1894-1961) kendi yarattığı eşsiz üslubuna, sanatın değişmeyen dinamiklerine, edebiyatın yalanlarına ve gerçeklerine dair kendine yaraşacak bir cesaretle kaleme alınmış, övgüyü hak eden bir eser: profesör y ile konuşmalar.

sartre'dan beckett'e, bukowski'den genet'ye, queneau'dan le clézio'ya hemen her satırda iz bırakmış olan céline, bu izi bırakmayı nasıl başardığına dair ipuçlarını, edebiyatın patronu gaston gallimard'ın hayali editörlerinden profesör y ile yaptığı ateşli röportajda tüm dünyaya ilan ediyor.

céline, yolculuk'un yirmi üç yıl ardından 1955'te kaleme aldığı bu eşine az rastlanır kitapta, alamet-i farikası keskin, korkusuz, coşkun üslubuyla, bu üslubu, bu numarayı nasıl keşfettiğini anlatıyor, sanat tarihine ışık tutuyor, edebiyatın sahte dehalarının, hırsızların, katillerin ipliğini pazara çıkarıyor, bu zevk dünyasına hükmeden güç ilişkilerini ortaya döküyor.

profesör y ile konuşmalar, céline'i céline'den okumak isteyenler, sanat ve edebiyat dünyasının perde arkasına göz atmayı arzu edenler, bir yazarın cesaretine tanık olmak isteyenler için benzersiz bir edebiyat olayı.
 1. "profesör y ile konuşmalar" louis ferdinand celine'in popüler kültür eleştirisidir. oldukça akıcı ve eğlenceli bir üslupla, bir sanat romanının hangi vasıfları haiz olması gerektiğini; kendisinin nasıl yazdığını, popüler eserlerin nasıl yazıldığını anlatır.
 2. çoğu filmde görmüşsünüzdür. evde bir masada bir satranç tahtası bulunur ve kahraman gelip gittiğinde ara ara hamleler yaparak kendisine karşı oyun oynar. bu kitap tam olarak budur. celiné, profesör y ile konuşmalar'da bu oyunu kağıt üzerine dökmüş, hamlelerini de sivri diliyle oynamış. bukowski'nin son 2000 yılda bu dünya'ya gelen en iyi yazar dediği insanın bu tip bir yöntem izlemiş olması insana az da olsa iham verici olabiliyor.

  !---- spoiler ----!

  edebiyat dünyası denilen ve abartılan yerin, aslında yaptıkları en iyi iş gerçekten ayırt edilemeyecek hikayeler anlatan adamlar tarafından ilahi ve görkemli gösterilen bir fakirhane'den ibaret olduğu mesajı'da okura silkelenme mesajıdır.

  !---- spoiler ----!
 3. küçükken okumuştum ve çok ağır gelmişti. ardından birkaç sene sonra yazarın, gecenin sonuna yolculuk kitabını okuduğumda ise efsane bir kitap demiştim. işte o eseri ortaya koyduğu için "bu kitabını tekrar okumalıyım" dedim. bakalım.