1. tarihi... konusunda pek bir bilgi yok sanırım ama fransız icadı olabilir gibi bir durum da var hani. hiç gitmedim de inci pastanesi güzel yaparmış bunu, taksim' deydi sanırım. çikolata sosu dayanılır kıvamdaysa şayet bir porsiyon öldürmeden sizi yiyebilirsiniz. sanırım ben aksi şekilde olanını saray muhallebicisi' nde yemiştim de içim alev almıştı.

    evde de yapılıyor aslında ama kim uğraşır önce o minik hamurları yap sonra kreması sonra sosuuu.... derken uğraştırmaz bir tarif almazsınız efenim diyorum.

    olay basit aslında. biz etimeklere profiterol muamelesi yapıyoruz burada. amannn canım olur mu sen de demeyin hemen, vallahi de oluyor. şöyle ki:

    1 lt süte; bir bardak un -hatta bir parmak az-, bir bardak şeker ilave edilerek muhallebi yapılır önce. sonra içine bir paket krem şanti ilave edilir, evet toz.çok sıcak olmaması gerek bu yüzden muhallebimizin. dileyen krema da koyabilir. sonra etimekleri * gelişigüzel içine kırıyoruz. çok ufaltmanıza gerek yok. bu şekilde profiterolünüzü; isterseniz kaselere, ki bence servisi de kolay, isterseniz bir borcama koyarak; üzerine çikolata sosu gezdirip servise hazır hale getirebilirsiniz... gerisi size kalmış.