1. endüstri mühendisliği seçildiği takdirde muhtemelen özel sektöre yönelip idari kadroda iş analisti, planlama, tedarik zinciri yönetimi gibi alanlara yönelir kişi. hatta hızını alamayıp pazarlama, insan kaynakları vs yapanı da var ama önermem.

  psikoloji ise bambaşka bir olay. başlı başına uçsuz bucaksız bir bilim dalı. bu yolda yürümeye başlayan insan ne istiyor? psikolog mu olacak? akademisyen mi olacak? özel firmalarda danışmanlık vb alanlara mı yönelecek? hepsinin ayrı ayrı şartları var. doktora dediğimiz şey de düz bir şey değil ki. yanlış bilmiyorsam zaten klinik psikoloji vs birsürü uzmanlık alanı ve yine bir dolu şartları var.

  bu seçimi yapacak kişi ilerde kendini nasıl bir şeyler yaparken hayal ediyor önemli olan bu.

  not: iki alan için de herhangi bir uzmanlığımın olmadığımı belirtmem gerekir. yorumlarımın doğruluk ve yanlışlığı hakkında hiçbir fikrim yoktur.
 2. benim ilgim psikoloji , ve bireysel ruhanisel olaylarda kısaca yaşamda her anda uygulanabilir ve ilginç bir bölüm
 3. ikisi biraz uzak alanlar. insan mutlu olacağı işi yapmalı bir ömür puanının tuttuğunu değil *
 4. endüstriyel psikoloji diye bir şey var sanırım. başka bir tercih olarak.
 5. büyümüş ama ne olacağına hala karar verememiş adam sorusu. valla bu saatten sonra bir karadeniz pidecisi falan aç. ufak bişey. şile'de yada ağva'da mesela.
 6. abi bu ülkede meslek/bölüm felan seçmeyin ya. gidebildiğiniz bütün ünileri gezin, gezmeye çalışın. sizin için şu üç tane kriter önemli olsun:

  1. hocaların sektörle işbirliği içinde olup olmadığı
  2. okulun sosyal olanakları ve öğrencilerin kalitesi
  3. şehir

  çünkü bu üçü mezun olduğunuzda sizin için her şeyden daha önemli olacak.