1. özellikle delil yetersizliği olan veya seri katilli suçlarda, olay yeri ve mağdurun durumuna bakarak suçluyla ilgili varsayımlarda bulunmaya verilen ad. diğer adı kriminal profillemedir.

    bilimsel dayanağı olmayan bu yöntemin işe yaradığı durumlar olduğu gibi, çuvalladığı durumlar da olmuştur. fayda sağladığı bir olayı, kusursuz cinayet yoktur kitabından aynen aktarıyorum:

    " hele new yorklu psikiyatr arnold brussel'in, 16 yılda kentin değişik yerlerinde bombalar patlatan kişiyle ilgili olarak "iriyarı birini arayın. orta yaşlı. slav göçmeni. elektrik teknisyeni. katolik. bekar. connecticut'ta kardeşiyle birlikte oturuyor. annesini seviyor. babasından nefret ediyor. onu bulduğunuzda üzerinde büyük bir olasılıkla düğmelerinin tamamı ilikli kruvaze ceket olacak" demesini dikkate alan polis, "deli bombacı" george metesky'yi eliyle koymuş gibi bulunca, kriminal profilleme suçla mücadelenin sihirli bir silahı haline geldi. polis bir gece yarısı metesky'nin kapısını çaldığında,adamın üzerinde pijamaları vardı ve karakola gitmek için giyindiğinde,kruvaze ceketinin tüm düğmelerini iliklemişti!"

    örnekten de görülebileceği gibi, yöntem fena halde sherlock holmes'ü anımsatmakta. yanlış yönlendirmesiyle, çok kişinin başının yanmadığını umarım :/