1. özellikle delil yetersizliği olan veya seri katilli suçlarda, olay yeri ve mağdurun durumuna bakarak suçluyla ilgili varsayımlarda bulunmaya verilen ad. diğer adı kriminal profillemedir.

  bilimsel dayanağı olmayan bu yöntemin işe yaradığı durumlar olduğu gibi, çuvalladığı durumlar da olmuştur. fayda sağladığı bir olayı, kusursuz cinayet yoktur kitabından aynen aktarıyorum:

  " hele new yorklu psikiyatr arnold brussel'in, 16 yılda kentin değişik yerlerinde bombalar patlatan kişiyle ilgili olarak "iriyarı birini arayın. orta yaşlı. slav göçmeni. elektrik teknisyeni. katolik. bekar. connecticut'ta kardeşiyle birlikte oturuyor. annesini seviyor. babasından nefret ediyor. onu bulduğunuzda üzerinde büyük bir olasılıkla düğmelerinin tamamı ilikli kruvaze ceket olacak" demesini dikkate alan polis, "deli bombacı" george metesky'yi eliyle koymuş gibi bulunca, kriminal profilleme suçla mücadelenin sihirli bir silahı haline geldi. polis bir gece yarısı metesky'nin kapısını çaldığında,adamın üzerinde pijamaları vardı ve karakola gitmek için giyindiğinde,kruvaze ceketinin tüm düğmelerini iliklemişti!"

  örnekten de görülebileceği gibi, yöntem fena halde sherlock holmes'ü anımsatmakta. yanlış yönlendirmesiyle, çok kişinin başının yanmadığını umarım :/
 2. suçlunun kişilik profilini çıkarma tekniğidir.krminoloji tarihinde ilk uygulaması 1956 yılında psikiyatr dr. james a. brussel tarafından psikolojik profili çıkarılan new york’un “çılgın bombacısı”george metsky" vakası olarak bilinse de aslında, ilk psikolojik suçlu profilinin temelleri 1888 yıllında, londra’nın whitechapel bölgesinde işlenen cinayetlerin otopsisini yapan dr. thomas bond tarafından atılmıştır.
  ünlü seri katil karındeşen jack kurbanlarını çok fazla kestiğinden ve kesiler farklı boyutlarda olduğundan, polis otopsiyi yapan dr. bond'dan yardım istemiştir. dr. bond cinayetleri tekrar canlandırarak karındeşen jack'in psikolojik profilini çıkarmıştır. bunu sadece cinayet sahnelerini yeniden canlandırark yapmıştır.

  1970 li yıllarda fbı davranış bilimleri bölümü bu alana ağırlık vermiş ve geliştirmiştir. psikolojik profilleme polisin soruçturma döneminde arama sahasını daraltır ve ne arandığı bilindiği için suçluya daha çabuk ulaşılır.
  bunun için önce olay yerinin detaylı bilgisi gerekir. adli psikolog veya psikiyatristler olay yeri incelemesinden, suçlunun bıraktığı izlerden yararlanarak suçlunun kişiliğine dair bir profil çıkartır.