pucca

Kimdir?

internette yazı yazarak şöhreti yakalamış nadir kişilerden biridir. 

internette pucca olarak tanınan kişinin gerçekte adı selen işık’dır.izmirli, üniversiteyi ankara’da okudu. annesi ile babası kendisi küçükken boşanmışlar, 6-8 yaşına kadar annesiyle kaldıktan sonra üvey baba tacizi yüzünden kız kardeşiyle ile babasın yanına geçmişler. üniversitede okurken küçük bir radyoda çalışmaya başlamış.

“radyoda ‘sesli günlük’ tutuyordum. başıma ne gelirse anlatıyordum, aldığım çizmeden, ev sahibimin zorbalıklarına, sevgilimden, ojelerime kadar. sonra bir televizyon kanalına girdim, montaj falan derken her şeyin içinde buldum kendimi”. diye anlatarak bu tür işlere nasıl başladığını söylüyor.

twitter fenomeni pucca, eski sevgilisini rezil etmek için açtığı blogu ve twitter hesabı ciddi bir takipçi sayısına ulaşıp olay olunca, kısa sürede 'küçük aptalın büyük dünyası' ve “ ve geri kalan her şey” kitaplarıyla da en çok satanlar listesine girdi.

kitabının imza gününde okuyucularıyla buluştu. kitaplarında ve blogunda; eski sevgililerine, akrabalarına ve nefret ettiği kayınvalide adaylarına söylediği sözlerinden dolayı yüzünü her yerde marilyn monroe portreleriyle gizlemek zorunda kalan pucca, gerçek kimliğini açıklamaktan bu kez çekinmedi.

onunki aslında alışılmamış bir başarı hikâyesi. pucca yani selen işık, kendi çapında bir edebiyat türü yarattı. 'dizüstü' edebiyatı deyince, akla artık ilk pucca geliyor. özelliği belki de şu birkaç 'basit' kelimede yatıyor: esprili, pervasız, içten, korkusuz, cazgır ve komik, yeni ve farklı daha doğrusu orijinal; türünün ilk örneği. aslında o “her kızın yaşadığı ama anlatamadığı şeyleri yazan kişi.”

şu an sosyal paylaşım ağlarında 200 bin takipçisi olan pucca’nın blogu ise türkiye’de en fazla takipçisi olan kişisel blog.

pucca aslında; kör, sağır, küçük bir kız ve sevgilisinin peşinden sürekli onu öpmek için koşan, koreli bir çizgi film kahramanıymış. bir arkadaşı selen işık’a pucca’nın oyuncağını hediye ettiğinden aşina adına ama asıl pucca adını kullanmasının nedeni kendi ismiymiş. twitter'da ingilizce karakterlerle asıl ismi selen işık'ı yazdığında ortaya çıkan tablo hiç te iyi değil. bu yüzden pucca adını kullanıyor.

pucca’nın son sevgilisi, yine kendisi gibi bir ‘twitter fenomeni’ olan ceri levis. ya da gerçek ismiyle ömür özdemir.

 1. başlarda kim olduğu bilinmediği için, o gizemli hali çekici geliyordu.
  fakat sonra rant uğruna kimliğini açık etti ve büyü bozuldu.
 2. kitaplarını okumadım, twitlerini de takip etmek aklıma gelmedi açıkçası; daha çok ergenlik çağındaki kızların elinde gördüm kitaplarını, yaşı daha büyük ancak pek kitap okuma heveslisi olmayan birkaç arkadaşım da sürekli okuyup bahsediyor.

  şöyle düşünüyorum; özellikle ilk gençlik yıllarında okuyan ve özellikle kızlar için; daha çok onların yaşayıp, yaşayabileceklerini, düşündüklerini, hissettiklerini yazıyor gibi;

  bunu önemli buluyorum. çünkü o yaşta insanın kendini anlatmaya, doğru cümleleri bulamıyorsa da kendini anlattığını düşündüğü kişileri okumaya, ihtiyacı olan cümlelerle bir kitapta karşılaşma gereksinimi oluyor genellikle.

  ortalama 20li yaşlarda okuyan kişilerde de pek değişmiyor aslında durum, hepimizin ifadeye ihtiyacı var ve bu kişinin kitapları da belli bir grupta bir şekilde bunu sağlıyor gibi.

  sonuç olarak; neden olmasın?