1. çobanlığın felsefesini anlamamıza yardımcı olmuştur.
  edit:başlık yukarı gnclr.
 2. "aslında üniversite falan da okumadım, diplomam da yok. dağdan indim sizi güdüyorum." diye devam etmesini beklediğim itirafımsı. eminim böyle olsaydı da halkın adamı beee! şak şak şak!!! şeklinde yorumlanırdı.
 3. yok arkadaş sen çoban filan değilsin. sen siyasetçisin. çoban ben ve benim gibi hayvancılıkla ilişkisi olmuş, dağda merada hayvan güden insanlardır.

  sen şehir çocuğusun, kasımpaşalısın, istanbullusun. muhtemelen hayatında ayağına hiç lastik pabuç giymedin. dağda, bayırda yürürken attığın her adımda taş ve çakılları hissetmedin. heybedeki kuru ekmekle hava kararıncaya kadar hayvan gütmedin. yamalı pantolon ve yamalı ayakkabı giymedin. köy hayatı nedir bilmedin. yani ne köylüsün ne de çoban.

  bir dur durduğun yerde bizi bari siyasete katma. zaten yıllardan beri dağdaki çoban denerek aşağılanıyoruz. bide senin gölgende iyice aşağılanmak istemem. bizler siyaseti bilmeyen vatandaşlarız. siyaseti kendi aramızda konuşmaktan bile haz etmeyiz. bizim için önemli olan şey aç olan oğlak ve kuzuların emzirilmesi, hasta olan hayvanlarımızın tedavi edilmesi, hayvanlarımızın aç kalmaması için gün aydınlıkken çalısının kesilmesi, arpasının samanının eksik edilmemesidir. inan akşamları bile çoğu zaman bu konular konuşulur. hiç bir hayvanımız mağdur olmasın diye.

  bizler ne zengin olduk, ne de ele güne muhtaç olduk. yıllar boyu kızdığımız, küfrettiğimiz ve taşladığımız hayvanlar sayesinde rızkımızı kazandık, kazanıyoruz. evet kaba davrandık zaman zaman ama teb'amıza yani hayvanlarımıza zulmetmedik. haram yemesin, ziyana gitmesin diye kan ter içinde patikaları adımladık.

  köyümüzün dağları ufkumuz, avazımız hürriyetimiz oldu. biz bununla yetinen emekçi insanlarız. ne olur ne sen, ne de muhaliflerin bizi ağızlarına almasın. kimseye zararı olmayan bizleri daha fazla aşağılamasın. hem dünya'nın en zor işlerinden birini yapmak hemde toplumun en zayıf halkası gibi dışlanmak zorumuza gidiyor belki ama kimsenin mağdur edebiyatına malzeme olmak istemem.

  aklınızda bulunsun bir daha ne sen ne de muhaliflerin ne olduğunu bilmediği şeyleri ağzına almasın lütfen.
 4. bu adam gerçekten çok ulvi bi adam ya. biz taraftarlarına koyun deyince bi celallenmeler kavga gürültü, adam ben çobanım deyince bir me'lemedikleri kalıyor. acaba büyükbaşlar da koyun dememize mi bozuluyor ki bunlar?
 5. hergün sürüden bir koyun seçerek ziyafet çeken bir çobanın ifadesidir.o çoban ya sürüyü bitirecek ya da bitirmeden hesabı sorulacaktır. ikinci seçeneğin gerçekleşmesi dileğiyle...
  seed
 6. çoban'dan peygambere bağlamasını beklerdim, hayalkırıklığı yaşadım.
 7. meleyin hadi hepbirlikte yurttaşlık bilincini kaybetmeye az kaldı welcome to dikta you motherfuckers