1. tam olarak "rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da." şeklinde olan, aklıma her gelişinde huzur veren kuran ayeti.

  ayrıca bende şöyle bir çağrışım da yapmaktadır:

  "my god, why have you forsaken me?" matthew 27:46
 2. bazıları "bu sözü yaratan peygambere söylüyor size ne oluyor kardeşim" dese de, kitap tüm insanlığa sesleniyorsa ben de üzerime alınıyorum. bir de şöyle birşey vardı hangi ayetler hatırlamıyorum: "allahım gideceğim yere dürüstlükle gitmemi ve dönmemi sağla". bende aynı etkiyi uyandırıyor.
 3. http://youreads.net/yorum/165948 adresinde bu başlıkta söylemem gereken her şeyi söylemişim. Aslı Yunanca olan bir eserden İngilizce alıntı yapmanın saçmalığından tutun da iki ayete de şahsi tepkime kadar...
 4. bunu bir de 5 yaşında tecavüze uğrayıp katledilmiş çocuğa söyleyelim.

  delirmemek için kullanılan ilaçlardan farksız.
 5. "yaratan, onu yaratıcı olarak kabul edenleri ve ona inananları terk etmemiştir." anlamında olan ifade.

  *

  Bu, "adam, evini terk etmedi" cümlesine bazı bazı benzemektedir.

  adam, evini terk etmediyse, varlığı, iradesi ve alanını etkileme yetilerini muhakkak kullanacaktır ve orada olduğunu ıspatlayacaktır.
  böylece, Metaryalist düşünce, kendisiyle aynı ortamda olan bu adamın varlığına ve halen orada olduğuna ikna olacaktır. Ancak, yine metaryalist düşünce, adam evini terk etmese de hisleri ile başka yerde olması durumu varsa da bunu anlayamayacaktır. Metaryalist düşünce, "varlığını, bedenen ispatlayanları" ve duyuları ile algılayabildiği şeylerin, varlığını anlama ve kabul etme eğilimindedir.

  ruhsal ihtiyaçlar, bilimsel olsa da henüz hesaplanabilirliği ortaya koyulamamıştır. Bu sebeple, teoriler bu noktada kişinin kendi içseslerinin meydana getirdiği sunumlardır.

  kişi yaratıcısının onu terk etmediğine sempati hissetmesi için, öncelikle varlığının bir sanatçıya ait olduğunu kabul etmeli. tanrı var mıdır?
  Bu teslimiyet ister, bedel ister.
  ve bedel için sermayesi olması gerekmektedir.
 6. çünkü aslında yoktu. olmayan bir şeyin böyle bir eylem gösterebilmesi imkansızdı.

  söylenilene ve inanılana göre islamın son peygamberi muhammed'e uzun bir süre ayet gelmeyince, bazılarının ona "allah'ın seni artık bıraktı galiba." demesi üzerine bir sure inmiş ve o sureden böyle bir ayet karşımıza çıkmıştır. bu kadar mıdır? hayır. aynı zamanda rabbi, ona darılmamıştır da.

  allah ve peygamberi arasındaki ikili bir konuşmanın ürünüdür. üstünüze alınmanıza gerek yok.
 7. terk ederse fıtrat deniliyor zaten, normaldir.