1. raffaello sanzio, 1483-1520 yılları arasında yaşamış rönesansın en ünlü sanatçılarındandır. raffaello santi, rafael de urbino da denilmektedir. babası giovanni sanzio de urbino da dönemin ressamlarındandır. 16 yaşında sanat dünyasına adım atan küçük raffaello bir süre kendi evinde çalışmalarını sürdürse de birçok sanatçı gibi eserlerinin halka mal olması gerektiğini düşünerek yollara düşmüş ve perugia'da pietro perugina'da eğitim almıştır. eğitiminin sonunda 'marriage of the virgin'i çizmiş ve artık eğitimli bir ressam olarak dönemin kültür başkenti floransa'ya doğru yola çıkmıştır. leonardo da vinci ve michelangelo ile tanışıklığı bu dönemde vuku bulan raffaello leonardo'dan cisimlerin doğa ile temasına dair yenilikler, michelangelo'dan derin etkiler bırakan sert stilini öğrenmiş, 'sistine madonne', 'madonna of the chair' gibi eserlerini floransa'da vermiştir. zaten madonna'ları ayrıca meşhurdur.

    artık alanında ünlü bir ressam olan raffaello papa 2. julius’un emriyle 1514'e kadar vatikan'da fresk yapmakla görevlendirilmiş olup duvarlar ve kumaş üzerine yaptığı süslemelerle sanatını ilerletmiştir. 'atina okulu' ve 'pamassos' yarattığı eserlerden ikisidir.

    atina okulu, üslubu ve oluşturuluş tarzıyla dönemin önde gelen edebiyatçıları ve ressamları tarafından övgüye boğuldu. kapitalizmin gözü kör olsun. 1511'de banker agostino chigi, sarayı için 'galateia efsanesi' istedi. canım raffaello onu da yaptı. bu arada ne kadar kalburüstü sanatçı, din adamı, kodaman falan varsa hepsinin portresini yapmıştır. michelangelo esintisi 'isaia' freskini de o sıralar bitirmiştir. adam çizmiş youser'lar.

    ve kem talih.. durun hemen üzülmeyin. raffaello değil ama arkadaşı bramante 1514'te hakkın rahmetine kavuştu. bu elim olay raffaello üzerinde etkiler bıraksa da san pietro kilisesi'nin yeni mimarı olması bir miktar avutmuş olmalı.

    1520'de hayatını kaybedene kadar sistine'de, vatikan lojmanları'nda, farnesina'da (ki burada psykhe'yi çizmiştir.) çalışmalarını sürdürdü. 'santa cecilia', 'san michele' gibi eserlerini verdi ve bitiremediği 'isa peygamberin ölümünden sonra üç havarisine görünmesi'ne başladı. bu eseri ölümünden sonra guilio romano isimli öğrencisi bitirmiştir.

    1520'de bu büyük sanatçı 37 yaşında bir haftadan fazla süren ateşli bir rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetmiştir.