1. dargınların barıştığı, iyi dileklerin havada uçuştuğu, güzel sofraların evleri donattığı, özlemlerin giderildiği, huzur, neşe, birlik ve beraberlik aşılayan pozitif toplum hareketi.
  abi
 2. büyük küçük sonsuz şekerler ve janjanlı ambalajları, böyle bol j'li. bayram kahvaltısı, en az 10 kişilik. babaanne kokusu, hamur olmuş ekmeğinkine benzeyen. birkaç milyon harçlık, akrabaları en sevilenden en sevilmeyene sıralamaya yarayan. ablayla kavgalar, baklavaları sen götür çatalları ben -hayır çatallar daha kolay. yılda iki kez gördüğün kuzenlerle ip atlamaca, seksek mi oynasak? amaan tek ki çıkalım dışarı belki dondurma alırız gizli gizli.

  şimdi hiçbiri yok, yalnızca 4 kişilik bir kahvaltı var ve ne kadar daha sürer bilinmez.

  bayram olmasından değil, çocuk olmaktan ileri gelir. her çocuk için bayram hep bayramdır, hep güzeldir. büyüyünce her şey kadar o da lanetlenir.
 3. nerede o eski bayramlar klişesi, illaki döner, babaanne/anneanne evinde akşamüstü maaile akşam yemeği için toplanıldığında.

  zülfiyare dokunma editi: ...
 4. benim için genelde anneanne evinde geçen bayramdır. bayramın birinci günü uyanıp sırıta sırıta su içmeye mutfağa gidilir, doğranan salatalıklardan ağza atılır. erken uyanan genelde yakındaki fırına simit almaya yollanır. kahvaltının en güzel yerinde her sene gelen belli kişiler bayramlaşmaya gelir. en kalabalık grup akşam dokuz sıralarında gelir gece yarılarına kadar otururdu. biz büyüdük ve kirlendi dünya hesabı artık o ritüel de ortadan kalktı. anneannenin kapısı eskisi kadar çalınmaz oldu.

  nerede o eski bayramlar klişesini döndürmek için söylemiyorum ama eskiden bizim aile için bayramlar daha güzeldi. ailemiz tamdı bir kere her ne kadar istemesek de babaanne evi diye bir olguyla yüzleşmek zorundaydık. şimdi sırf onun hatrı için o eve gittiğimiz insan yok. keşke aramızda olsaydı biz de bize ölüm gibi gelen o eve gitseydik yeter ki o bizim başımızda olsaydı.
 5. son yıllarda tüm ev ahalisinin koltuklara yayılıp kitap okuması şeklinde geçen misler gibi tatil.
 6. herkese iyi bayramlar ☺
  abi
 7. yabanileşmekte sınır tanımadığım zamanlar başladı yeniden. iyi ki bayram öncesi stok yapmışım , aksi takdirde açlıktan ölebilirdim. arada bir kafamı uzatıyorum evdeki sesler azaldığında , yinede güvenemiyorum. tuzak olabilir. temennim en kısa sürede bitmesi bu günlerin. 22 yaşındayım ama hala küçük bir çocuğum. hayır harçlık da vermiyorlar , harçlık vereydiler yine neyse.

  edit : bayramınız kutlu olsun.
 8. kaza bela olmazsa salı günü kutlayacağımız olandır. ayak sesleri bile içimin ısınmasına sebep oluyor(*:swh).
 9. israf ve gosterisle gecen fakirin halinden anlama ayi sonrasi tekrar gosteris ve acgozlulukle kolestrolun tavan yapacagi, tatil davasina buyuk sehirlerin bosalacagi, trafik kazalarinin zirve yapacagi ve gereksiz harcamalarla ekonomiye can verilecek bir donemdir.

  herkese huzur ve sevinc getirmesi dilegiyle.
 10. 9 gün boyu kapıları kilitleme, telefonları kapama, sosyal medyayı dondurma, email'in şifresini unutma sebebim.

  iyi bayramlar.