• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
rang de basanti - rakeysh omprakash mehra
rang de basanti (onu sarıya boya) 2006 yılında çekilmiş baş rollerinde aamir khan, siddharth, sharman joshi, kunal kapoor, alice patten gibi oyuncular olan bollywood filmidir.

film sue adlı karakterimizin hindistan bağımsızlık mücadelesi yıllarında asker olarak hindistan'da yaşamış dedesinin eski günlüklerinden bir film çekmek istemesiyle başlar. o yıllarda devrim mücadelesi vermiş kişilerin belgeselini çekmek için ülkesinden ayrılır ancak yapacağı yolculukta sürekli sorunlarla karşılaşır. daha sonra senelerdir öğrenciliklerini bitirememiş ülkesindeki problemlerin çözülemeyeceğine inanan dj ve arkadaşlarıyla tanışır. onları bu belgeselde oynamaya ikna ettikten sonra hem kendi hayatı hem de dj ve arkadaşlarının hayatı tamamen değişecektir.
 1. 3 idiots çekilmeden 3 sene önce aamir khan, sharman joshi ve madhavan üçlüsünün bir arada oynadıkları ilk film olma özelliğini taşır. süresine ön yargıyla yaklaşılmaması gereken, konusu itibariyle nasıl bittiği anlaşılamayan filmlerdendir.

  Basanti kelime anlamı olarak hem sarı hem bahar demektir. Filmin adında aslında anlatılmak istenen baharla birlikte gelen yeniden doğuştur.

  Hindistan devriminin en büyük isimleri olan Bhagat Singh, Chandrashekhar Azad, Ashfaqullah Khan, Rajguru ve Ramprasad Bismil'i araştırmama sebep olması açısından bu filme ayrı bir gönül bağım vardır.

  !---- spoiler ----!
  Bismil'in muhteşem şiiri Sarfaroshi ki Tamanna için
  !---- spoiler ----!
 2. hem kendinizden daha çok türkiye adına görebileceğiniz benzerlikleri içeren bir film.