1. kelime anlamı: Farsça doğru, dosdoğru, sağ ve gerçek anlamına gelir.

  açıklama: İlk defa 14.yy da Safiyüddün Abdülmümin’in eserlerinde rastlanılmaktadır. Yerinde Rast beşlisine, Neva Rast dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir. Seyri çıkıcıdır. En eski makamlardandır. SOL rast perdesinde, rast beşlisine rast dörtlüsünün eklenmesinden meydana gelmiştir.

  psikolojik etkisi: İnsana neşe, iç huzur, sefa, rahatlık, gevşeklik, hüzün verme gibi özellikleri vardır.

  sağlığa etkisi: Başa, gözlere ve felce iyidir. Kaslara etkisi vardır. Gerilim tipi baş ağrısı çekenlere gevşemeleri için öneriliyor. Spazm çözücü etkisi nedeniyle spastik ve otistik çocukların tedavisinde destek amacıyla kullanılır. Soğuk organlar olan kemik, beyin ve yağlara etkilidir. Fazla uyumayı engeller. Düşük nabzın yükselmesine yardımcı olur. Özellikle çocuk bünyesinde nem hakim olduğu için; bu nedenle oluşan dengesizlikleri düzeltir. Akıl hastalıklarına iyidir. Tedavi değeri yüksek olan dört esas makamdan birisidir. Sarışınlar ve yumuşak huylu insanların tedavisinde gün ağarırken kullanılır. Esmerlere de iyi gelir.

  astrolojik etkisi: Koç Burcu, Oğlak Burcu ve su ile ilişkilidir. Ateş tabiatlıdır, kuru-sıcak tabiatlı makam Sarı safra bağlantılıdır. Erkek karakter gösterir. Gündüz, Salı günleri etkisi fazladır. Mars gezegeni ile bağlantılıdır.

  zamana etkisi: Seher vakti ve gece yarısı daha etkilidir. Güneş iki mızrak boyu etkilidir.
  meclis adamlarına etkisi: Ulema (Alimler) Meclisi’ne etkilidir.

  örnek eserler: Sevmekten Kim Usanır, Ömrümce Hep Adım Adım, Gönül Aşkınla Gözyaşı Dökmekten Usandı Artık, Belki Bir Sabah Geleceksin, Neden Saçların Beyazlanmış Arkadaş, Unut Beni Kalbimdeki Hicranla, Nihansın Dideden Ey Mest-i Nazım.

  alıntıdır