raymond carver

Kimdir?

(1938-1988) yoksul bir çocukluk geçirdi, işçilik yaparak kasaba kasaba dolaştı. 19 yaşında evlenip iki çocuk sahibi oldu. uzun süre alkolizmle mücadele etti. tam anlamıyla hikâyelerindeki insanlardan biri gibi geçirdiği bu yıllardan sonra 1977’de ilk hikâye kitabı will you please be quiet, please? (lütfen sessiz olur musunuz, lütfen?) yayımlandı. ulusal kitap ödülü’nü alan bu kitaptan sonra, carver’ın minimalist yazısında bir başyapıt kabul edilen what we talk about when we talk about love (aşktan sözettiğimizde sözünü ettiklerimiz, çev: zafer aracagök) yayımlandı. yazar olarak giderek tanınan carver, çeşitli üniversitelerde ders verdi. cathedral (1983) ve ölümünden önceki son hikâye kitabı where i’m calling from (telefon ettiğim yer, 1988)’in yanısıra şiirlerini winter insomnia (kış uykusuzluğu), where the water comes together with other water (suyun başka suya karıştığı yer) ve ultramarine gibi kitaplarında toplamıştır. carver’ın türkçe’de bundan önce çıkan kitabı hikâye ve şiirlerini biraraya getiren ateşler adlı bir derlemedir.

kaynak: iletişim yayınları
  1. sessiz, gösterişsiz insanların, hiçbir olağanüstülüğü olmayan gündelik olayların olağanüstü anlatıcısı. küçük, sıradan insanları anlatan öyküleriyle çehov'un yirminci yüzyıldaki temsilcilerinden biriydi. "aşktan sözettiğimizde sözünü ettiklerimiz" (iletişim yayınları, zafer aracagök çevirisi) kısa öykünün zirvesinde yer alan öyküler içerir (babamı ölüme götüren üçüncü şey, eve yakın bunca su, neden dans etmiyorsunuz?, bir şey daha ilk aklıma gelenler.)

    yakın zamanda can yayınları tüm carver öykülerini ayça sabuncuoğlu çevirisiyle yayımladı: "aşk konuştuğumuzda ne konuşuruz", "lütfen sessiz olur musun, lütfen?", "fil","katedral", "azgın mevsimler", sırtlarını çehov külliyatına dayamış vaziyette, hiç yalnızlık çekmiyorlar.
  2. bazen kendimi carver tarafından yazılmış bir öykünün içinde buluyorum ve tıpkı okurken olduğu gibi, içindeyken de öykünün anlamını bulmaya çabalıyorum, tıpkı evdeki farenin karı kocanın ilişkisindeki delikten çıkmış olması gibi.