• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
red dragon - brett ratner
fbı'dan erkenden emekli olan will graham (edward norton), patronu tarafından bir seri cinayet vakasını çözmesi için yeniden göreve çağrılır. will, önce görevi kabul etmek istemese de, kurbanların fotoğraflarını görünce fikrini değiştirir. kurbanlarının vücudunda kendine has bir diş izi bırakan ve gerçek adı francis dollarhyde olan bu katil, kızıl ejder adını kullanmaktadır. kısa bir araştırmadan sonra, graham katilin yeni kurbanının reba adlı genç bir kadın olacağını öngörür ve onu durdurabilmek için bizzat kendi elleriyle hapse tıktığı, eski düşmanı dr. hannibal lecter'den (anthony hopkins) yardım ister.
  1. hannibal dizisine de çoğunlukla konu olan film. insanda kaplan sevme isteği uyandırıyor ama bunun hic gerçekleşmeyecek olması da bi yandan sinir bozabiliyor.
    abi
  2. thomas harris'in red dragon isimli kitabin sinemaya ikinci uyarlamasidir. 1984 yapimi (bkz: manhunter-michael mann) hannibal karakterinin ilk kez sinemada boy gostermesine olanak saglamistir. yani ilk hannibal (bkz: anthony hopkins) degil (bkz: brian cox) dur.