1. sırf kürtler de nefes alıyor diye nefes almaktan vazgeçecek yazarları görmemize neden olmuş başlık.

  tanım:referandumda iki görüşten birini savunan kişiler. sırf reisleri uygun gördüğü için evet diyecek olanları da içerir.
 2. geçen gün türk tabipler birliği facebook sayfasında "biz hayır diyoruz" deyince insanlar tartışmaya başlamış. ttb'nin benle aynı görüşte olması, bu tutumlarını kurumsal isimle göstermelerini yanlış bulmama engel değil elbette. fakat yorumlarda şöyle bir şeye tanık oldum:

  a: hastaya artistlik yapıp sonra dövülünce mağdur rolü yapanlar hayır diyedursun. milletin gerçek evlatları çatır çatır evet diyecek.
  b: abi meraktan soruyorum. neden evet?
  a: hayır diyenler adam değil.

  ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı bile "teröristler hayır diyor", "evet derseniz terör biter" (bunca zaman açılımdır yerleştirilen mayınlara susmaktır megri megri'dir niceleridir ben yaptım çünkü) şeklinde savunuyor evet'i.

  fakat hayır diyenler maddeleri açıklıyor, maddelerin eski maddelerle kombine olduğunda başımıza gelebilecekleri açıklıyor. internette hepsi var, yazıyor. açıp okuması zor değil.

  "evet oyu verecek insanlar şöyledir, böyledir" diye ahkam kesmek niyetinde değilim, hayır diyen güruhta da düşüncesiz yüzlerce bin insan olduğunu tahmin etmesi zor değil. fakat "doktor bu ne?"
 3. içeriğini okuyup aklında tartanlar arasından her maddesine sonuna kadar katılıp topuna birden gönül rahatlığıyla evet diyecek insanın olmadığını düşünüyorum. ama evet demek "vatan millet sakarya" ile eş değer tutulduğundan, "kurtuluş savaşının ortasında" olduğumuzdan çok üzerinde kafa yormadan evet diyenler çoğunlukta olacaktır bence.