refik halid karay

Kimdir?

refik halit karay (15 mart 1888, istanbul – 18 temmuz 1965, istanbul), türk yazar. hayatı mudurnu'dan istanbul'a göçen karakayış ailesinden maliye başveznedarı mehmed halit bey'in oğlu olarak 15 mart 1888’de istanbul’da doğdu. galatasaray sultanisi'nde ve hukuk mektebi 'nde okudu. maliye nezaretinde memur olarak çalıştı. ii. meşrutiyet'in ilanından sonra gazetecilik ile uğraşmaya başladı; tercüman-ı hakikat gazetesinde mütercimlik ve muhabirlik yaptı. yazıları yüzünden ilk önce sinop'a daha sonra çorum, ankara ve bilecik'e sürgün olarak gönderildi. istanbul'a dönünce bir süre türkçe öğretmenliği yaptı. ptt (posta telefon telgraf) genel müdürlüğü'ne getirildi. bu sırada hürriyet ve itilaf fırkası'na üye oldu ve istiklal savaşı aleyhine yazdığı yazılarından ötürü vatan hainliği suçuyla yüzellilikler listesine girerek beyrut ve halep'te sürgün hayatı yaşadı. atatürk'e yazdığı şiir ve mektuplarla 150'likler listesindekilerin affedilmesinde çok büyük rol oynadı. af kanunu ile yurda döndü, daha önceden çıkardığı aydede adlı mizah dergisini tekrar yayınladı. türk edebiyatı'nda ilk defa anadolu'yu tanıtan eserleri ile ismini duyurmuş, yergi ve mizah türündeki yazıları ile de ün yapmıştır. gözleme dayanan eserlerinde, tasvirler, portreler, benzetmeler kullanarak, sade, akıcı dili, güçlü tekniği ile 20. yüzyıl romancıları arasında seçkin bir yere sahip olmuştur.istanbul'u bütün renk ve çizgileriyle yansıtarak türkçe'yi ustalıkla kullanan refik halit, türk edebiyatına birçok eser kazandırmıştır. 18 temmuz 1965’te istanbul’da yaşamını yitirdi.
  1. soyadıyla ilgili doğruluğunu bilemiyor olsak da kişiliğini iyi yansıttığını düşündüğüm şöyle bir rivayet vardır:
    pek çok inkılaba olduğu gibi soyadı kanununa da muhalif olan refik halid önceleri kendisine bir soyadı almak istemez. fakat bu mümkün olmadığı için tersten okunuşu nedeniyle şu anki soyadını seçer.
    kirpi lakabıyla ün yapmış, yergi ve mizah türünde pek çok eser vermiş refik halid'in hayatı rivayeti benim gözümde doğruluyor.
    sari