1. şerefsizdir, haysiyetsizdir, adam filan da değildir. insan olsa jofri sarısı olurdu.

  midede sürekli yanma, sabahları aşırı öğürme buna bağlı olarak boğazdan kan gelmesi, acı tat gibi bir sürü sıkıntısı var.

  nedenleri ise stres, kola(asitli içeceklerin tamamı), kahve, çay, çok sıcak-soğuk yemek yemek, uyumaya yakın yemek yemek, az uyumak başlıcalarıdır.

  çaresi nedir? yoktur. doktor 2 hap 1 şurup verdi hiç bir fark olmadı. süt iç dediler olmadı, leblebi ye dediler olmadı, muz ye dediler olmadı. son olarak sığla yağıyla çam balını karıştır dediler bakalım o nasıl olacak.
 2. yillar önce bendede vardi.kroniklesmisti hatta dayanilmaz mide yanmalari falan oluyordu.daha sonra doktora gittim bir ilac yazdi sabahlari ac karna ic diye omu kullandim gecti.iki sekilde tedavisi tavsiye edilir.
  1.sabah aç karna lansor adı verilen mide ilacı
  2.reflu tekrar cereyan ettigi vakit bir adet albeni cikolata :-)
 3. bazılarında 2 ileri 1 geri seyreden, oysa bende hep geri seyreden hastalık. ağzıma geleni yutmak mı kötü, yoksa sonrasındaki acılığı mı bilemedim.
  efendiler.
  az yiyin. öz yiyin. ilaç alsanız da çok yiyerek midenizi tedavi edemezsiniz.
  ilaçlar
  antepsin; sukralfat.
  gaviscom şurup ; yatmadan önce içilirse harika etki eder. vallah bak.
  ppi lar; lansor ve saz arkadaşları
  kullan kullanabildiğini. ama unutma, az ye, öz ye. tedavisi budur.
 4. yemek borusu ve mide arasındaki kapak benzeri yapıdaki işlev bozukluğu sebebiyle mide içeriğinin yemek borusuna ve ağıza kadar geri çıkması hastalığıdır.

  reflü ataklarını hafifletmek ve ataklar arası süreyi uzatmak için bir takım beslenme önerileri vereyim ben de:

  -az az ve sık sık yemek tabirinden sıkıldınız ama bu reflüde çok önemli. mideyi tam olarak doldurmamak gerekiyor. aksi halde mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması daha olası.

  -uzun süre aç kalmayın, bu ağrıyı, yanmayı ve mide asitinin geri çıkmasını tetikleyebilir. mutlaka hafif ara öğünler tüketin.

  -ağır yemeklerden, çok yağlı yiyeceklerden kaçının. süt -yoğut-et gibi ürünleri yarım yağlı veya light tüketin

  - hazır ürünler yemeyi azaltın. mümkünse bitirin.

  - acı, tuzlu baharatlı, mayalanmış, asitli, alkollü ve kafein içerikli besinlerden/içeceklerden uzak durun. hepsi reflüyü tetikler ve yangıyı arttırır.

  -asit içeriği yüksek meyveler tercih etmeyin, kabuklu elma gibi.. bir de sebzelerden özellikle yeşil biber, kırmızı biber (daha masum ama), salatalık reflüyü arttırır.

  -yemek sırasında ve hemen sonrasında, su dahil içecek tüketmeyin, mide doluluğu sağlayacağı ve mide içeriğini seyrelteceği için reflüyü arttırır.

  -çok sıcak veya çok soğuk yemekler/içecekler tüketmeyin

  -yemek yedikten sonra en az yarım saat dik pozisyonda kalın, yani uzanmayın, yatmayın, fazla eğilmeyin; bu hareketler geri kaçmayı kolaylaştıracaktır.

  -mideye baskı yapacak çok sıkı kıyafetler, kemerler, korseler kullanmayın.

  -spor yapıyorsanız yemekten kısa süre sonra spora başlamayın, başlarsanız dahi karın egzersizlerini sona bırakın.

  ama en önemlisi hastalığı tanıyın. başkasına iyi gelen bir şey size iyi gelmeyebilir. besinleri deneme yanılma yoluyla öğrenmek kaçınılmaz bu noktada. az miktarda deneyin. yavaş yavaş arttırın.

  soru olursa da kızıllandırmaktan çekinmeyin.
  geçmiş olsun.
 5. mide kapakçığının gerektiği gibi çalışmaması sonucu mide suyunun mideden çıkıp yemek borusu ve yutagi tahriş etmesi hastalığı. ben ilk doktora gittiğimde bana yemek tavsiyesi verdi. işte koladan cipsten uzak dur filan diye. ben size dışarıdan çözümü söylüyorum. yatağın eğimini arttırmak. yatağınızda başınızın geldiği tarafın altına bir şeyler koyun ve yaklaşık %20 eğim kazandırın. kapakçığın yapamadığını yer çekimi yapsın. ben denedim ve 4 senedir sorun yaşamıyorum.

  ayrıca stresten uzak durun. midesi ve bağırsağı bozuk olan insanlar genelde stresli insanlardır. hayat kalitenizin arttığını hissedersiniz.
 6. her sabah öğürmekten içim dışıma çıktı bunun yüzünden. stresli ya da uykusuz olduğum zamanlarda daha da çekilmez bir hal oluyor ..
  wtf
 7. asıl adı gastroözofajiyel reflü olan halk arasında reflü diye bilinen hastalık. doktor ya da doktor adayıysanız aman diyim hocanızın yanında dikkat reflü demeyin. genel olarak tavsiyeler verilmiş. ek olarak alkol ve kahve arttırır.