1. islam dinindeki 4 kandilden biridir.

  hicri takvime göre recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecedir.

  regaip gecesinde yapılan duaların kabul olduğu, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verildiği rivayet edilir.

  asıl önemi: peygamber'in ana rahmine düştüğü gecedir (evet anladığınız manada), kutlamalar da bu çerçevede yapılır.

  bu vesileyle mümin kardeşlerimizin regaip kandilini tebrik ederim.
 2. sadece türkiye'de kutlanır.
  müslüman arkadaşlar için bonus gecesi. hadi yine iyisiniz)
 3. üç ayların başlangıcı olan kandildir. akşam ezanına daha var ama şimdiden hayırlı kandiller.
 4. üç ayların geldiğini müjdeleyen gecelerden biri. eskisi gibi manevi anları içinde barındırmaz. ne yazık ki sömürülen duygularla birlikte, manevi açıdan bazı insanlar için önemli olan günler de unutulmaya ya da hakkıyla anılmamaya yüz tuttu.

  inanırsınız inanmazsınız ama kandillerin en sevdiğim yanı; insanların birbirleriyle olan paylaşımlarıydı. akşamları kapı çalınır helva, lokma, puf börekleri..vs. insanların gönüllerinden kopanların paylaşıldığı ve güzel dileklerin karşılıklı olarak aktarıldığı zamanlar olmasıydı. altını çizmek de gerek ki her dilden ve toplumdan insanların iç içe yaşadığı dönemlerdi o zamanlar. şimdi ise ön yargıların ayyuka çıkıp insanların belirli bir zümreye dahil olduğuna inanılan zamanlarmış gibi geliyor bana..
 5. mübarek ayların habercisi ve başlatıcısı. inanmıyorsanız dahi bugün güzel şeyler düşünün, rahatsızlığınız varsa sağlık dileyin allah rahman ismiyle size de merhamet edecektir.
 6. genelde gelen sms'lerle hatırlanan, üç ayların ilk perşembe gecesi kutlanan mübarek gün.

  örnek mesaj:

  bin damla serpilsin yüreğinize, bin tatlı mutluluk dolsun günlerinize, binbir hayaliniz gerçekleri bulsun, her türlü duanız kabul olsun, kandiliniz mübarek olsun...
 7. youreads yazarlarına toplu mesaj atarak kutladığım kandil. ama nedense kimse dönüş yapmıyor. allahın mesajını da mı almıyorsunuz insafsızlahahahdhsjs