1. doğum kontrol ilaçları ile kontrol altına alınabilen dönem. bunu yapmadan önce hormonal testler yaptırıp dönemin düzensizliğini sağlayan başka bir hastalık var mı öğrenilmesi gerekiyor tabii ki.
 2. dönemine giren kızların ruh hali gerçekten tam bir muamma kah kızarken kah ardından ağlayabilirler sonra da gülebilirler çok sey etmemek lazım
 3. bir erkek olarak sancılı dönemi hissedebiliyorum. anlamak isteyen erkekler sevgililiğin ilk zamanlarındaki kasık ağrılarını beşle çarpıp bunu karın bölgesine yayarsa görecekler.
  han
 4. erkeklerin kadınlar kadar acı çekebildiği dönemsel olay.
 5. kesinlikle rahat rahat konuşulabilmesini savunduğum, kadınların seçim hakkının olmadığı, biyolojik bir gerçek.

  her yerde görüyorum, okuyorum, insan vücudunda olan biyolojik bir olayı konuşmaktan çekiniyorlar. her yerde bahsedilsin, rahat ve açık bir biçimde konuşulsun demiyorum ama bu kadar da çekinmeyin, saklamayın. şimdi benim durumum biraz size garip gelecek ama açıklayabilirim.

  ben annemin de, kardeşlerimin de regl zamanlarını takip eden bir insanım. bunu onlara hiç çekinmeden de sorabilen bir insanım. kız arkadaşım olduğu zamanlarda da, onun takvimini de takip ederdim, hatta hepsine her zaman söylerim, o zamanlarda bana haber verin, benim bilgim olsun diye. ama neden?

  örneğin, ben iş yerinde çok yoğun bir gün geçirdiğimde ya da sabahları uyanır uyanmaz çok gergin olan bir insanım, hafif bir çatal-kaşık sesi gibi tiz bir ses bile beni rahatsız ediyor. o zamanlarda da, ben onlara bunu söylüyorum ve ona göre hareket ediyorlar. bizzat bilmesem de, bir kadının regl döneminde ne kadar hassas ya da gergin olabileceğini tahmin edebiliyorum, bana kalırsa benim o yaşadığım gerginlikten kat kat daha fazlasını yaşıyorlar ve ben haberim olsun istiyorum ki, böylece onlara karşı daha hassas davranabilirim. olay tamamen bu, bunda çekinilecek, abartılacak bir şey yok. o dönemlerde kadınlar daha hassas ve gergin oluyorlar ve ben ona göre hareket ediyorum.

  ki benim annem, dindar, ibadetini hiç aksatmayan bir müslüman ve ben böyle bir kişiyle bile bunu çok rahat konuşabiliyorum. tamamen bakış açısı ve iyi niyet meselesi.

  bu kadar yazınca bilemedim, çok mu abartıyorum acaba? eski bir kız arkadaşımın da çok ağrısı olurdu, o da bir tek dolorex içtiğinde rahatlardı, bence ben onunkini takip edip, o zamanlarda yakınımda dolorex bulundurmaya başladığım zaman ipin ucunu kaçırdım.
  isk
 6. saglikli bir kadinda menstruel siklus genellikle 28 gun surer. bu sure kadindan kadina degismekle birlikte 21-35 gunluk periyotlar normal kabul edilir. siklusun ilk gunu reglin baslangiciyla baslar. 28 günlük periyoda sahip olan kadinlarda ilk 14 gun folikuler fazdir bu surecte fsh hormonunun etkisiyle bir oosit dominant folikul olmak uzere secilir ve maturasyon gosterir. siklusun 14. gununden yani ovulasyonun gerceklesecegi gunden yaklasik 12 saat once ostrojenin tetiklemesiyle lh hormonu pik yapar ve boylece ovulasyon dedigimiz dominant folikulun icindeki oositin mayoz1 bolunmesini tamamladigi surec baslar. siklusun ikinci yarisi luteal faz olarak adlandirilir. folikuler fazdan farkli olarak suresi sabittir ve 14 gun surer. bu fazda dominant folikulun ovulasyondan sonra dönüştüğü form olan korpus luteumdan salinan progesteron hormonunun hakimiyeti soz konusudur. bu donemde ovum fertilize olmazsa korpus luteum luteolizle geriler. böylece luteal fazin sonuna dogru progesteron ve ostrojen hormonlarinin miktari azalir ve bu durum prolifere olmus endometriyumun fonksiyonel tabakasinin bir miktar kanla birlikte vaginal yolla dokulmesine yol acar ve siklus bu sekilde basa doner.
 7. türkiye'de insanların konuşmaktan cekindigi konuların başında gelir. yaratılışımızda bize bahşedilen bu olayı neden saklıyoruz! çok mu utanılacak bir şey!? en doğal olanı nasılda küçümseyip iğrenç bir şeymiş gibi gösterebiliyor insanoğlu aklım almıyor. bu kadar mı cehalet içinde kaldık... birde hormon düzensizliği yüzünden yaşadığımız dengesiz psikolojimizi yüzümüze vurmaya çalışan kesim var ne yazık ki ...
 8. öksürme, gülme, koşma, zıplama eylemlerini azaltma sebebi.