• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
reise der hoffnung - xavier koller
kahramanmaraş'ta yaşayan fakir bir alevi ailesi, kendilerinden önce giderek hayallerine kavuşan tanıdıklarına özenerek isviçre'ye göç etmeye karar verir. bu uğurda sahip oldukları her şeyi geride bırakarak yola koyulurlar. bu tehlikeli yolculukta önce yurtdışına kaçmak, sonra da italya üzerinden son derece zor şartlarda isviçre sınırına ulaşmak zorundadırlar.
  1. isviçre'ye kaçak yollarla göç etmeye çalışan kahramanmaraşlı ailenin trajik öyküsü anlatılmaktadır. filmin türkiye sahnelerinin büyük kısmı kahramanmaraş'ta çekilmiştir. bugüne kadar oscar almış tek türkçe filmdir. oscar ödülü filmin yönetmeninden dolayı isviçre'ye gitmiştir.
    obali
  2. bu coğrafya insanının belki de tek ortak paylaşımı olan 'umut' etmenin filmidir. bir de bu umudun nasıl köreldiğini an be an anlatır, göğüs boşluğunu sızlatarak, kulakları yakarak anlatır hem de. çok tanıdıktır anlatılan hikaye birçok sebepten. spoiler olmasın yazacakken bile olabildiğine yabancıladım kelimeyi, çünkü bu adı geçen, umudun kaynağı olan 'batı,' filmi hatırlayınca içimi acıttı. görselliği çok soğuk olsa da manzaranın ve iklimin tanıdık gelmesi ve bu yüzden sevilmesi ve aynı sebepten acıtması da izlenilmesi gereken sıfatını veriyor umuda yolculuk'a.

    o kadar izlenilmesi gerekiyor ki bir not düşelim: uçurtmayı vurmasınlar'ın yazarı feride çiçekoğlu da senaristleri arasındadır üstelik nur sürer rol almaktadır. aynı umut, benzer bir kalem, gerçek bir hikaye.