• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
renk dünyamız 101 kompozisyon 101 yorum - gültekin çizgen
dört mevsimin aynı anda yaşandığı ülkemiz türkiye, etnografik ve antropolojik özellikleriyle, çok renkli bir yaşam dünyası sergiler. ve bu da fotoğrafımızı zenginleştiren büyük bir platodur. doğa ve yaşam fotoğraf sanatçılarımız için büyük bir renk paletidir. yaşanan zaman içinde, dünyadaki oluşumlar bizi de etkiledi. renk teknikleri yayıldıkça, ülkemizdeki kadrolar da renge bulaştı. zaman içnde yoğun çalışmalarla fotoğrafımızın "renk dünyası" oluştu.
fotoğraflar üzerinde durmalıyız. ülkemizde tek tek fotoğraflar üzerinde düşünmek, pek rastlanmayan bir şeydir. her şey tek bir fotoğraf üzerinde düşünmekle başlıyor. eksik tarafımız da budur. fotoğrafımızı çok boyutlu, katmanlı bir görsel yapı olarak anlamazsak onu geliştiremeyiz. bu çalışmamın fotoğrafımızın kuramsal temeline bir katkısı olacağına inanıyorum.
gültekin çizgen
  1. eğitimci, fotoğraf sanatçısı gültekin çizgen'in, 101 türk fotoğrafçısının 101 tane fotoğrafını kompozisyon baz alarak yorumladığı, say yayınları'ndan 2004 yılında ilk baskısı yapılan kitap. fotoğrafın nasıl okunduğu, kompozisyon dilinin ne olduğu konusunda bilgi almak isteyenlerin mutlaka göz gezdirmesi gereken yarı antolojik çalışma.