1. kilo vermeye çalışıyorum ve amacım dahilinde yağsız şeyler tüketmem lazım.marketten
  aldığım yağsız sütün kabı da pembe. ben marketten çıkıp, süt içerek eve dönerken
  mahalledeki dayılardan biri ''karı mısın da pembe süt içiyorsun'' dedi ( espri yaptığını düşünüyor). şimdi dayıyla renkler üzerine tartışmaya girsem, onun mantıksız konuştuğunu söylesem sonunda dayağı yiyecem o yüzden ''diğerinden kalmamış, bunu almak zorundaydım'' dedim ve sırıttım.
  buna benzer başka bir olayı lisedeki ilk zamanlar yaşamıştım. yeni aldığım pembe t-shirtü giyip sınıfa gittim.o gün hepsi dalga geçti . sonunda sadece siyah ve türevlerini giydim lise boyunca.

  iki olayı da hatırladığımda kafamda bu soru oluştu: renklerin cinsiyeti var mı?

  bana göre renk cinsiyetçiliği çocuk doğmadan başlar. odası cinsiyetine göre düzenlenir,
  eşyaların rengi ona göre alınır, duvarı cinsiyetine bakılarak boyanır. devletin verdiği nüfus cüzdanı da işi resmiyete bağlar.kızsa pembe, erkekse mavidir.
  ve bunların sonucunda pembe giymeye tepki aslında normal bir davranış gibi, ama olmaması lazım.
 2. eğer varsa turuncu, tok turuncu ama, çok yakışıklı, rastalı saçlarını bi lastikle tutturmuş kumral bi bey bence. üzerinde tok turuncu tişörtüyle olgunlar'dan aşağıya inerken tok turuncu tişörtlü ve daha koyu turuncu uzun bir eteği olan, bob stil kesimi saçlara sahip, esmer, tatlı bir kızın ufacık ellerini avuçlarına alarak, onunla mutlu mutlu yürüyor hem de. *

  edit: düşündüm de, lila ile mor arasında tatlı bir renk ise o kız *
 3. içimizde pasteller estiren bir suâl. renklerin cinsiyeti yoktur, notalar, kelimeler, rakamlar gibi. ve fakat insan başlı başına bir şeyleri kategorize etmeye, sınıflandırmaya, ôtekileştirmeye veya aidiyet biçmeye meyilli bir varlıktır. renkler insanın insana, insanların insana, insanın insanlara görsel olarak sunduğu ve kabulü olmuş bir algı operasyonudur. operasyon öncesinde yaşasaydım belki de barcelona kırmızı renginde tişört giyen bakkala, ne oluyoruz ya hu repliğini içsel olarak ses etmeyecek, saçlarını patlıcan moruna boyayan bir kadına âşık olacak, pembe bir arabanın, duvarları siyaha veyahut eflâtun boyalı evi garipsemeyecektim. insan algı operasyonunun aslî bir vazifelisi ve mutlak bir piyonudur.

  renkler, atlaslar, cinsiyetler.