1. eski gazeteci ve televizyon sunucusu yazar david icke'nin illuminati ve gizli örgütleri araştırarak yazdığı kitaplarında yer alan bir teori.
  reptilianlar yarı sürüngen, yarı insan olan dünya dışı varlıklardır. telepati ile iletişim kurarlar. etkisi altına almak istedikleri kişiyi anne karnında iken seçerler. insan süretine girebilirler. zihin okuyabilirler. bu konuda bir çok araştırma yapılmış eski sümerler, hiyeroglifler, eski yazıtlar incelenmiş ve araştırmacıların verilerine göre yarı uzaylı, yarı sürüngen bu ırkın ortadoğu, türkiye ve iran bölgesindeki dağlardan, yerin altından çıkarak dünyayı yönetmeye başladıklarını savunmuşlardır.

  yarı uzaylı bu ırk bedenleri kertenkele derisine benzeyen, sarı gözlü ve gözbebekleri yılan gözü gibidir. hipnotize etme gücü ve zeka seviyeleri üst düzeydedir. eski mitlerde ve mağara resimlerinde görülen fantastik resimlerin bu ırkı temsil ettiği düşünülür. reptilianlar üç türe ayrılır.
  reptilianlar, dracolar ve reptoitler.

  araştırmacılara göre bedeni insan ruhu reptilian olan insanlar dünyanın kilit yerlerinde ve kilit yönetimlerde bulunurlar. dünyayı yöneten freeman, habsburg, oppenheimer, rockefeller, rothschild gibi aileler, abd başkanı obama, eski başkan baba oğul bush'lar, ingiltere kraliyet ailesi üyeleri, michael jockson gibi ünlüler de reptiliandır.

  kişisel fikrim olarak komplo teorisidir.
 2. ayrıca (bkz: doctor who) adlı dizide dönem dönem konu edinmiştir. ve bir rivayete göre halanyer altında yaşamaktadırlar...