• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
Yazar kolektif
resimli türkçe edebiyat takvimi 2016 - kolektif
iletişim yayınları’ndan resimli, edebiyat tarihinden seçme bilgilerle yepyeni öyküleri bir arada sunan, türkçe edebiyat takvimi…

60’tan fazla yazarın katkısıyla hazırlanan, 11 farklı çizerin çizgileriyle hayat verdiği resimli türkçe edebiyat takvimi, edebiyat müptelalarının masasında başköşeye kurulmaya hazır. 365 günün her birinde edebiyat tarihine, yazarlara, eserlere dair bilgiler vermesiyle nostaljik takvimlere benzese de sadece malumatfuruş bir takvim değil bu, çok daha fazlası… türkçe edebiyatın en seçkin isimleri bu takvimde hikâyelerini tefrika ediyor, karşınıza yepyeni öykülerle çıkıyorlar. ayrıca farklı farklı kitaplardan seçilen alıntılar, size okumadığınız birçok eser hakkında fikir vererek “edebî keşifler” yapmanızı sağlarken; çizerlerin öykülere eşlik eden illüstrasyonları, yaratılan tiplemeler, karikatürler ise okuma zevkinizi artıracak.

2016 resimli türkçe edebiyat takvimi, yıl boyunca kitap kurdu okurların elinden düşmeyecek, hem okumak hem de saklamak isteyecekleri bir derleme…
 1. editör: levent cantek görsel

  uygulama: deniz karagül

  araştırma: aybars yanık, duygu çayırcıoğlu, necdet dümelli, şeyda kurt

  yazarlar: alper atalan, akif kurtuluş, alper canıgüz, aybars yanık, ayşe b. kaban, aziz tuna c., barış uygur, baybars tekatlı, behçet çelik, berna durmaz, burcu aktaş, burhan sönmez, bülent çallı, bülent yıldız, defne tarman, deniz arslan, duygu çayırcıoğlu, ekin can göksoy, ekrem solgun, elif key, emrah polat, emre bayın, erman çağlar, figen şakacı, gamze güller, gaye boralıoğlu, giray kemer, hakan bıçakcı, hasan ali toptaş, işıl kocaoğlan, ilyas barut, jaklin çelik, kemal varol, kerem işık, kıvanç koçak, levent cantek, leyla burcu dündar, mahir ünsal eriş, melike uzun, memo tembelçizer, murat başekim, murat gülsoy, murat menteş, murat uğurlu, mustafa çiftci, necdet dümelli, ömer ayhan, pelin buzluk, pertev başgöz, pınar öğünç, sedef betil, senem tepe, serhan ergin, sinan sülün, şule gürbüz, turgut ulucan, uğur mıstaçoğlu, utku özmakas, yalçın tosun, yekta kopan.

  çizerler: bahadır yazıcı, berat pekmezci, cansın çağlar özdemir, cengiz üstün, deniz karagül, fatih okta, gurur birsin, latif demirci, osman çolakoğlu, resul ertaş, seyhan argun.

  bantlar: anti klişe timi (aybars yanık, duygu çayırcıoğlu, levent cantek-cengiz üstün), boşuna sinirlenmiyorum (aybars yanık-cansın çağlar özdemir), kulağı büyüyen adam (levent cantek-berat pekmezci), romo (necdet dümelli-gurur birsin), takvimin bantı (levent cantek-seyhan argun), tivitgirl (duygu çayırcıoğlu-bahadır yazıcı)
 2. çok kısa bir süre göz ucuyla bakma fırsatım oldu. bence güzel bir fikir ancak beğenmediğim tarafı sayfanın arka yüzünün okunmasındaki zorluk. tabii bu da takvimin şekliyle alakalı zorunlu bir durum. 20 tl civarı bir fiyatı vardı bence alınabilir.
  kgn
 3. bugün itibariyle dgm' nin yaşar kemal' in der spiegel dergisindeki yazısından dolayı soruşturma açtığını(1995) yazan nadide takvim. tam anlamıyla ganimet. muazzam bir koleksiyon parçası.
 4. takvim bugün itibariyle elime ulaştı. 25 ocak sayfasını açtım hemen. bugün sevgili virginia woolf un doğum günüymüş. iyi ki doğmuş.

  ve bakanlar kurulu, kürtçe konuşma ve şarkı söylemeyi serbest bırakmış aynı gün. ama 25 yıldır ne kadar az şey değişti hayatımızda.
 5. tahmin edersiniz ki bugün 8 mart olduğu için takvim dünya kadınlar gününü gösteriyor. ayrıca hüseyin rahmi gürpınar'ın ölüm yıldönümü imiş.

  arka sayfada demir özlü'nün "ne mutlu ulysses gibi" kitabından çok güzel bir alıntı var kadının gündelik yaşam praxis'isine dair. bir ara onu da buraya yazayım.

  madem 8 mart, takvimin bu sayfasını; kapitalist, erkek egemen düzenin şiddetine kurban verdiğimiz bütün kadınları anarak kapatayım. yaşasın 8 mart yaşasın kadın dayanışması!