• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.17)
revolution
açıklanamayan bir sebepten ötürü dünya üzerindeki bütün teknoloji durur. elektriklerin kesilmesiyle bilgisayarlar çalışmaz, arabalar durur, tüm elektronik cihazlar bir daha açılmamak üzere kapanır. neler olduğunu bilen tek kişi ben matheson'dur ancak durumu düzeltebilmek için o da hiçbir şey yapamaz. aradan 15 yıl geçer. bu 15 yılda doğa şehirlere bıraktığı alanları geri almaya başlamış; chicago yemyeşil olmuş, elektriksiz yaşama alışılmıştır. devletler çökmüş, yönetim derebeylikleri andıran bir ortamda savaş lordlarının ve milislerin eline geçmiştir. bu arada ben matheson ailesiyle birlikte sakin bir hayat sürmektedir. fakat sırları onu rahat bırakmayacaktır. elinde elektronik cihazların tekrar çalışmasını sağlayan bir "şey" vardır ve bu şey yüzünden güç odaklarının hedefi olacaktır.bu arada tüm bu olaylardan sonra birbirlerinden kopan arkadaşlar, sevgililer, aileler sevdikleriyle yeniden bir araya gelebilmek için mücadele eder.
 1. amerikan post apokaliptik bilim kurgu aksiyon dizisidir.

  bilinmeyen bir nedenden ötürü tüm dünyada elektrikli cihazlar çalışmamaya başlar. aradan geçen 15 yılın ardından devletler çökmüş, siyasi sınırlar yeniden çizilmiş, yeni koloniler, yeni eyaletler oluşmaya başlamıştır. doğa yeniden kontrolü ele geçirirken, insanlar bu yeni yaşam düzenine adapte olmaya başlamışlardır.

  !---- spoiler ----!

  bu süreçte eski abd savunma bakanlığında çalışan bir grup bilim adamı/kadını, elektrik kesintisine sebep olan "şeyi" ve elektriği yeniden getirmenin yollarını ararlar. bu kapsamda senaristlerin "merak edilen sorulara" verdiği cevaplar teknik anlamda benim açımdan tatmin edici olmuştur.

  endüstri ve teknolojinin hayatımıza kattığı değerler çöktüğünde alışkanlıkları elinden alınan ne yapacağını bilmez insanlığın içinde bulunacağı kaos ortamını, yeniden doğaya dönüş hikayesini de yeterli düzeyde ve görsellikte yansıttıklarını düşünüyorum.

  günümüzde güç sahibi olma yolunda, paranın ve teknolojik üstünlüğün sadece birer araç olduğunu, bu araçlar ortadan kalksa dahi insanoğlunun bu uğurda iflah olmaz şehvet ve arzusu ile yerini başka araçlarla dolduracağını işlemektedir. son bulmayan savaş ve zorbalık duygularını aktardıkları aksiyon sahnelerinin arasından sıyrılabildiğimizde bilimsel ve felsefi yaklaşımlar da alabiliyoruz diziden. günümüzde teknolojik, haliyle kapital bir dev haline gelen google gibi şirketlerin/birikimlerin, elektriğin olmayacağı bir yaşamda düşeceği durumu ele almaları da güzel bir örnek olmuş.

  !---- spoiler ----!

  ikinci sezonun son bölümü ile dizi finali yapılmıştır. nbc televizyonu üçüncü sezonun çekilmeyeceğini duyurmuştur. ilgiyle takip ettiğim dizinin son bulmasına üzülsem de, iki sezonda tüm senaryoyu layıkıyla işlediler. sırf reyting alıyor diye manasız bir uzatmaya gitmemeleri yerinde olmuş.
 2. ikinci sezonu birinci sezon kadar iyi olmayan dizi. çok nadirdir bıraktığım diziler, bu onlardan biri.
 3. ilk üç bölümünden sonrasını izlemek vakit kaybı.
  kuz
 4. ilgi çekici senaryosuyla beni kendine bağlayan, özellikle 1. sezonunu zevkle izlemiş olduğum bir dizidir. iptal edildiğini öğrendiğimde çok üzülmüştüm. final bölümünü de sezon finali şeklindedir, zamansız bir iptal kararı ile devam edilebilir bir şekilde bıraktılar başka bir kanal ile anlaşabilirlerdi diye herhal.
 5. başarısız olmuş distopya dizisidir.