richard dawkins

Kimdir?

clinton richard dawkins (d. 26 mart 1941), britanyalı etolog, evrimci biyolog ve yazar. oxford üniversitesi bünyesinde 1995 yılında onun için charles simonyi tarafından oluşturulmuş simonyi professorship for the public understanding of science kürsüsünde 2008 yılında emekli oluncaya kadar görev yapmıştır. dawkins ateist ve hümanisttir, british humanist association başkan yardımcılığını yürütmektedir. evrenin oluşumuna dair yaradılışçı inanışlara karşı çıkışıyla bilinir. çok sayıda popüler bilim kitabı yazmış, televizyon ve radyo programları yapmıştır. kitapları 31 dile çevrilmiş ve milyonlarca satmıştır. dawkins 1976 yılında yayınlanan gen bencildir adlı eseriyle gündeme gelmiştir. eserde genlere dayanan evrim merkeze alınmış ve mem adında bir terim ortaya atılmıştır. 1982 yılında kaleme aldığı the extended phenotype adlı eserde evrimsel biyolojiye katkıda bulunarak genlerdeki fenotip etkisine bağlı değişmelerin sadece organizmanın gövdesiyle sınırlı kalmadığını, diğer organizmayı ve çevreyi değiştirdiğini belirtmiştir.

 1. hem cok guzel hem cok durust, hem de cok onemli bir adamdir dawkins. tek davasi dogruya ulasmak ve yazdigi kitaplar ile insanlarin ufkunu acmaktir. cehalete karsi yuruttugu amansizca savas ile bilinir en cok. carl sagan'in muhtesem kitabina atifla, karanlık bir dünyada bilimin mum ışığı diyebiliriz kendisine.

  ateizmin onde gelen savunucularindandir ve bu konuda taviz vermez. bazilarinin aman kimsenin inancina saygisizlik yapmayalim kaygisiyla dogrulari soylemekten sakindigi, cehalete boyun egdigi gunumuzde stephen fry'in su cumlesini sik kullanir tartismalarinda: "you're offended? so fucking what?" ("rahatsiz mi oldun? ee n'apayim amk?" diye cevirebilir miyiz bunu? :))
 2. ingiliz biyolog genelde ateizmi savunmasıyla ve saçma soruları bile mantıklıca cevaplar verip insanlara "karşındakinin kim olduğunu araştır önce" mesajı veren saygın bilim insanı.

  ayrıca sakinliği ile bilinir;

  https://www.youtube.com/watch?v=1XrOscFu1y8 şu cins ve sinir bozucu kadına karşı sakinliğini koruması ağzımı açık bırakmıştır. öfke duygusundan arınmış olduğunu düşündürttürür.

  tabi birde kadını taklit ettiği şu renkli video vardır;

  https://www.youtube.com/watch?v=m-igulA_rJk show me the evidence show me the evidence derken güldürmüştür.
 3. ateizm meselesi bir yana, inanan veya inanmayan fark etmez, günümüzde bilimin kabul ettiği haliyle evrimin nasıl işlediği hakkında fikir sahibi olmak isteyen ama nereden başlayacağını bilmeyen her insan evladı bu adamın kitaplarından en az birini okumalıdır. karmaşık konuları bilale anlatır gibi anlatmaktaki ustalığı bir yana, üslubu da muhteşemdir. su gibi akar gider okuma süreci. multi yetenekli bir adamdır.

  edit: bu arada şahsi deneyimim şöyle gelişti: bu adamı okumadan önce evrimi bilmiyordum ama evrime sarsılmaz/bağnaz bir inancım vardı. ilk gen bencildir'i okudum. ve şüpheye düştüm! o zamana kadar bağnaz bir şekilde kabullendiğim evrim düşüncesinin karmaşıklığı pek çok şeyi düşünmeye itti beni. hala da düşünüyorum. kendimce vardığım sonuçlar öncekinden çok da farklı değil ama en azından bir bağnaz değilim artık.
 4. bazi elestiriler;

  "modern bilissel kuram isiginda, dawkins in "mem" kavraminin kritigi. yani fikirlerin yayginlasma ve gelismeleri, genlerin yayginlasma ve evrimi ile karsilastirilamaz oldugu."
  s. atran (antropolog)

  "elestirilerinin utanc verici olmasi, din ve bilimin tabiiki catismadigi, dawkins in "köktenci" oldugu."
  Peter Higgs, Charles Taylor (teoretik fizikci, filozof)

  "ciddi teolojiyi görmezden gelerek, kendi ünlü bilim adami otoritesini, din kritigi icin kötüye kullanmasi, yani, kökten dincilerin dünya görüslerini, bütün inancli insanlarinki olarak kabul ederek, inanclardaki bu dünya görüsü cesitliginin büyük kismini yok saymasi."
  John N. Gray, Alister McGrath,K eith Ward (siyaset felsefecisi, teolog, teolog )

  "bilimi kötüye kullanmasi, yani kendisinin dine karsi olan evrimbiyolojik tezlerinin, bilimsel metodu bozmasi, bilimsel olarak bu tezlerin empirik kanitlarinin ortaya koyulmasi gerekirken, dawkins in bunu yapmamasi/yapamamasi"

  "dawkins in din kritiginin, din biliminden zerre kadar haberi olmadan yapilmis gibi olmasi,"
  Richard Schröder (filizof/teolog)

  "dini degil, dinin bir karikatürünü elestirmesi"
  Francis Collins (genetik fizikci)

  "19. yüzyilda olan "materyalizm kavgasi" ni yine tekrarlamasi, argümanlar bilindigi ve degismedigi halde"
  bazi agnostik ve ateist filozoflar(Herbert Schnädelbach (filozof))

  vb.

  asagidaki arkadas icin edit:
  bkz. din bilimleri, linkte acikca teoloji ve din bilimin ayni seyler olmadigi belirtiliyor.
  tabiiki cok sayida elestiri bulunmakta, hem din hem de doga bilimleri tarafindan yaplmis, fakat elestirilerin hedefini örneklemede, bunlar yeterli olacaktir.
 5. sıkılmadan, usanmadan, kızmadan binlerce saçma soruyu cevapladığına şahit olduğum insan. renkli çoraplarıyla dahi kitlelerin kalbini kazanabilen birisi. öyle ki bilmem kaç bilim adamı oturmuşlar ve hakkında how a scientist changed the way we think diye bir kitap yazmışlar.

  şurada da çok sevdiğim bir videosu vardır.

  bi' aralar yasaklanan sitesi bir süredir tekrar ulaşılabilir haldedir. buyrun: https://richarddawkins.net/
 6. enteresan bir adam... her ne olursa olsun öncü olmak zor.

  *

  richard dawkins' e ait olan tanrı yanılgısı kitabını, richard dawkins' in yüzüne karşı eleştiren hıristiyan oxford matematikçisi john lennox, her şeyin bir kanıtı olması ve ıspatlanabilmesi gerek diyen dawkins' e yüzlerce kişi içinde şunu sormuştu:

  "karın sana sadık mı?"

  dawkins: "evet, pek tabi...
  (kahkahalar)

  lennox: "nereden biliyorsun? kanıtın var mı?"

  dawkins: .... ?!
  (sessizlik)

  lennox: "ben söyleyeyim... kanıtın yok ama inanıyorsun"

  ...

  lennox: "kitabında, herşeyin bir yaratıcısı var ise, tanrının da vardır gibi bir kabulden yola çıkarak, insanların inandığı tanrının da bir yaratıcısı olduğunu savunuyorsun... sorun şu ki, biz zaten yaratılmamış, hep var olduğuna inandığımız bir tanrıyı kabul ediyoruz... bu kitabın, gerçekten bir tanrı yanılgısı dostum"
 7. yıllarca saçma sapan sorularla nakavt edilmeye çalışılan muhteşem yazar.

  bu sorulardan birisi de, soranın "karıma inanıyorum." ve "tanrıya inanıyorum." şeklindeki iki cümleyi aynı potada eritmeye çalıştığı "karın sana sadık mı?"dır. tartışmanın devamını izlerseniz gerekli cevaplara ulaşabilirsiniz. bu tür kelime ve anlam oyunları teistler arasında oldukça yaygındır zaten.

  sorun şu ki, siz yaratılmamış, hep var olduğuna inandığınız bir tanrıyı kabul ediyorsunuz. evet, sorun olan şey cidden budur. bu adam da bilal'e anlatır gibi diyor ki, sizin mantığınıza göre tanrınızın da bir yaratıcısı olmalı o zaman.
 8. üniversitelerin her bölümünde bulunması gereken "zorunlu okumalar" dersinin önde gelen yazarlarından.
 9. elijah wood ve selda bagcanin bi fotoğrafı var ya hani elijah wood hayran hayran bakıyor selda bagcana.

  iste aynı oyle oluyorum bu adam konusmaya başladığı zaman.