1. 38 yaşındaki amerikan bestekar, 110'dan fazla oyunda bulunan rik schaffer'ın ayrıca 4 albümü de bulunmakta. 1996 yılında womb music kurarak hollywood ses piyasasına adımını atmıştır womb'dan önce ise Tomorrow's Child ve Engines of Aggresion gruplarının gitaristliğini yapmıştır.

  oyun müziği piyasasına girdiğinde ise kendisini karanlık müzikleri ile duyuran schaffer Vampire: the Masquerade - bloodlines için yaptığı müziklerle, oyunun takipçileri tarafından "dahi müzsiyen" lakabını almıştır.

  schaffer'ın çalıştığı oyunların en ünlüleri içerisinde ise: gothic 3, elder scrolls: online, neverwinter nights 2: mask of the betrayer ve Vampire the Masquerade - bloodlines bulunmaktadır.

  2015 yazında verdiği bir röportajda, eso* ile çalışmaktan çok mutlu olmadığını büyük firmaların ne istediklerinden çok emin olduklarını ve sanatçılara kendileri gibi olmalarına imkan vermediklerini söyleyen schaffer, vtmb*nin kendi müziğinde en üstü nokta olduğunu o müziği yazarken ağır depresyonda olduğunu ve oyunun karanlık gotik punk atmosferinde yaşayan bir karakter gibi olduğunu ifade etti. vtmb'nin giriş müziğinin angel - massive attack'a benzemesinin sebebini ise oyunun yapımcılarının o şarkıyı çok istediklerini ancak dağıtımcıyla anlaşamadıkları için kendine uygun bir benzerini yaptığını söyledi, witcher ilk hazırlanmaya başladığında müzikleri için CD Projekt RED ve atari ile görüştüklerini ancak withcer yerine gothic 3 ün müziklerini aldığını söyledikten sonra bu karar için yer yer üzüldüğüni de söyledi artık bestekarlık yapmayı düşünmediğini de söyleyen schaffer yaratıcılığını yazarlıkta kullanmak istediğini iletti.

  müzikleri için örnek vermek gerekirse youtube kanalına şöyle ulaşılabilir

  angel - massive attack benzeri parça şuradan dinlenebilir.

  kişisel favorilerim ise:
  Hollywood theme 1
  Hollywood theme 2
  to live forever
  selfless doubt
  all that ever could be
  open season