• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
ripley'nin oyunu - patricia highsmith
patricia highsmith'in bütün dünyada okur kitleleri kadar sinemaseverler tarafından da tanınan ve beğenilen ünlü "ripley" dizisi ilk defa bütün romanlarıyla türkçede. 1955'te yetenekli bay ripley'yle başlayan serüven, ripley yeraltında (1970), ripley'nin oyunu (1974), ripley ve peşindeki çocuk (1980) ve ripley su altında'yla (1991) devam etmişti.

ripley'nin oyunu, ripley yeraltında adlı kitapta tanıdığımız bir coğrafyada geçiyor. tom ripley yine fransa'da, paris yakınlarındaki evinde karısı ve evin emektar kâhyasıyla birlikte yaşıyor. kendisinden bir konuda aracılık etmesini isteyen dostunun isteğini kırmıyor ve sadece ona değil, gerçekten yardıma muhtaç birine daha elini uzatıyor. ne var ki, bu seferki lokma kolay yutulur türden değil; çünkü karşısında iki mafya ailesi var.

tom ripley'nin dostları ve düşmanlarıyla birlikte fransa-almanya hattında ölüm kalım yolculukları başlıyor.
(tanıtım bülteninden)
  1. ripley hız kesmeden suçlarına devam ediyor. işin garibi biraz zorlanırsa iyilik denebilecek bir cinayet işliyor. ama bu iyiliği de ufacık bir şeyden kin beslediği ve başına olay açtığı adama yapması. ripley kitapları polisiye gerilim olarak kategorize edilse de psikolojik yanı çok daha ağır basan kitaplar. modern dünyanın insanını müthiş başarılı işliyor highsmith. klas bir suçlu olan ripley'yi insanlara sevdirebilmeyi de başarmış bir yazar olduğu için ayrı bir saygı duyuyorum. yazar bu kitapta italya, almanya ve fransa arasındaki olayları anlatırken mafyayı temel alıp puzo'ya ironik bir selam vermiş. son olarak da paranın utanma duygusu ile olan ilişkisine de güzel bir örnek verip kalanı okurun muhakemesine bırakmış. armağan ilkin de akıcı bir şekilde çevirerek türkçe'ye kazandırmış. keşke tüm seriyi remzi kitabevi bassaymış dedim can yayınlarının kapaklarını görünce. bu arada john malkovich'in ripley'yi canlandırdığı filmi de var. kitabı biraz değiştirseler de ripley karakterine başka bir gözle izledim.
    sezgi