• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
ripley ve peşindeki çocuk - patricia highsmith
patricia highsmith’in bütün dünyada okur kitleleri kadar sinemaseverler tarafından da tanınan ve beğenilen ünlü “ripley” dizisi ilk defa bütün romanlarıyla türkçede. 1955’te yetenekli bay ripley’yle başlayan serüven, ripley yeraltında (1970), ripley'nin oyunu (1974), ripley ve peşindeki çocuk (1980) ve ripley su altında’yla (1991) devam etmişti.

ripley ve peşindeki çocuk’ta zengin bir amerikalı ailenin oğluyla tanışıyoruz. yakın tarihte babası malikânelerinin önündeki kayalıklardan aşağıya düşüp ölmüş olan bir çocukla. on altı yaşındaki bu çocuk, amerika’dan kaçıp paris’e geliyor ve yolu tom ripley’yle kesişiyor.

ripley bu romanda alışmadığımız kadar şefkatli, babacan biri olarak çıkıyor karşımıza. yine de paris’ten berlin duvarı’na, hamburg’a, oradan da amerika’ya kadar uzanan yol haritasında aşina olduğumuz gözüpekliği ve zekâsıyla heyecanlı bir serüvene hayat veriyor.
  1. ripley fransa'da kendi halinde bir hayat sürmeye çalışırken yine farklı olayların göbeğinde buluyor kendini. yaşadığı şehre bir çocuk geliyor ve ripley ile tanışmak istiyor. çocukta kendini mi görüyor yoksa ona üzülüp yardım mı etmek istiyor çözemiyorum ben. çünkü ripley cinsiyeti ve cinsellikle sorunlar yaşayan biri. psikolojik olarak da onu en çok etkileyen konu hatta. bu çocuğun karşısına baba figürü gibi çıkması roman açısından en ikircikli yer zaten. avrupa'nın bir o yanında bir bu yanında envai çeşit iş çevirirken de çok güzel sürüklüyor okuyucuyu. highsmith polisiyenin en iyi kalemlerinden biri. bu kitap da çok sonra çevirildi. serinin dördüncü kitabını çevirmeden son kitabını çeviren can yayınları sonunda bunu telafi etti.
    sezgi