• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
ripley yeraltında - patricia highsmith
patricia highsmith’in bütün dünyada okur kitleleri kadar sinemaseverler tarafından da tanınan ve beğenilen ünlü “ripley” dizisi ilk defa bütün romanlarıyla türkçede. 1955’te yetenekli bay ripley’yle başlayan serüven, ripley yeraltında (1970), ripley'nin oyunu (1974), ripley ve peşindeki çocuk (1980) ve ripley su altında’yla (1991) devam etmişti.

ripley yeraltında, yazarın yetenekli bay ripley’den on beş yıl sonra kaleme aldığı, dizinin ikinci kitabı. bu kitapta ingiltere’deki bir resim galerisinden paris’e, paris yakınlarındaki bir kasabaya, salzburg’a gidiş gelişlerle aktarılan heyecanlı bir serüven yer alıyor. kazanç hırsı yüzünden tablo sahtekârlığıyla başlayıp cinayetlere uzanan olaylar dizisinde, yine tom ripley’nin kötücül ama kıvrak zekâsıyla karşı karşıyayız.
  1. ilk kitapta yunanistan'a kaçarken bıraktığımız ripley'i bambaşka bir şekilde görüyoruz. kendine tam hayallerindeki gibi bir hayat kurmuş, evlenmiş. ama karıştığı spekülasyonlar hala unutulmamış ve üstüne farklı olaylara da müdahil oluyor. sanat kaçakçılığı ve sahtekarlığı ile avrupa'yı tavaf ediyor. en sevdiğim kısım highsmith'in yolculuğa sizi de çıkarması. bu seri 15 kitap olsa okurdum dedim.
    sezgi