• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.67)
robin hood prince of thives - kevin reynolds
locksley'li robin (kevin costner), kral aslan yürekli richard ile birlikte haçlı seferine katılmış ve sefer sırasında esir düşmüş kudüs'te bir zindana kapatılmıştır. idam edileceği haberini almasıyla kaçış planları hazırlayan robin, kaçarken müslüman bir esir olan azeem'in (morgan freeman) de hayatını kurtarır. azeem hayatını borçlu olduğu robin'in yanından ayrılmayacağını söyleyince birlikte ingiltere'ye dönerler.

fakat robin ingiltere'ye döndüğünde babası lord locskley'in notthingam şerifi tarafından şeytana taptığı iddiasıyla idam edildiğini öğrenir. bu arada notthingam şerifi topraklarına geri dönmüş locksley'li robin'in peşindedir.

gelişmeler üzerine robin ve dostu azeem notthingam'ın askerlerinden kaçarken, hakkında yüzlerce uğursuz efsane bulunan sherwood ormanı'na kaçarlar ve orada bir barınak bulup saklanırlar. locksley'li robin işte bu andan sonra robin hood olarak anılmaya başlayacaktır.
  1. kevin costner'in beğenmediğim (mimiklerden yoksun, donuk yüz hatları dolayısıyla) oyunculuğuna rağmen, defalarca sinemaya uyarlanmış bir ingiliz efsanesinin görsel olarak hoşuma giden bir örneği olduğunu söyleyebilirim.

    benim açımdan filmin asıl akılda kalıcı önemli yönü, bu film için bestelenen bryan adams tarafından seslendirilen
    (everything i do) i do it for you şarkısıdır.

    filmde notthingam şerifi rolünü üstlenen alan rickman bu filmdeki performansı ile bafta (ingiliz sinema ve televizyon sanatları akademisi) tarafından en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görülmüştür.