1. geçenlerde arkopera kitabevi'ne gittim, doğum günü olan yeğenime boyama kitapları almak için. hatta gitmeden önce twetter hesaplarından da mesaj artım, 'saat kaça kadar açıksınız' diye, akşam 7-7:30 dedi. yetişemeyeceğimi ve sabah uğrayacağımı söyledim, bir cevap gelmedi. ertesi gün öğleye doğru gittim kapalı. meğer bayram tatiline çıkmışlar. küfür ede ede galatasaray'a yürüyordum ki, aynı caddede dışardan hoş bir görünüşü olan robinson 389 dikkatimi çekti. kapıyı açarken şu sallamalı boruların birbirine çarparak çıkardığı ses epey bir mayhoş etti bendenizi, sinir stres gitti.

  neyse girer girmez bi kadın kasada karşıladı. 'boyama kitaplarına bakmak istiyorum' dedim, bir orta yaşlı adam geldi, gittik epey bi' zaman kurcaladık, beğeneceğim kategoride herhangi bir boyama kitabı bulamadık. gelmişken açtım telefonu alacağım kitapları sayıyorum, o yok, soruyorum bu yok, soruyorum öbürü yok. en sonunda dedim, 'siz işinizle ilgilenin, girmişken dolanayım alacak bir şeyler bulurum ben.' istisnasız tüm kitabevlerinde bir teşhir vitrini olur, çok satanlar vs. o tarz bir vitrin yapmışlar, fakat dandik/gereksiz diyebileceğim kitap sayısı 2-3 tane anca olur o kısımda. yani adamlar öyle bir raf yapmışlar ki, o kitapların okuyucusu romancı tayfa asla değildir. dedim tam yerine geldim. 2 saat kaldım içeride, öylece dalmışken kitaplara bir ara yerde oturur vaziyette en alt raflardaki kitapları kurcalarken kendime geldim. öyle kaptırmışım kendimi ortamın ahengine. nihayetinde 3-4 kitap topladım o süreçte. ne gelen var ne de giden. hasılı, sessizce, dikkatim de dağılmadan iyi ve verimli vakit geçirdim içeride.

  kıyıda köşede kalmış kitapçılara sahip çıkmanın elzem olduğunu, tam anlamıyla çıkarken idrak ettim. bundan sonra kitap alırken bizzat arayacağım müesseseyi, siparişlerimi de toplu vereceğim, bulup buluşturup göndersinler, veya mümkün merbete bizzat gideceğim. diyeceğim o ki, bu tarz işletmelere sahip çıkılmalı, yoksa idefix, kitapyurdu vb. kurumsallaşan satıcılar zaten derya deniz kazanıyor her halükarda. istiklal'de galatasaray'ın dibi. fırsatı/imkanı olan gidip gezsin, hiç olmazsa tek bir kitap alıp çıksın, daha iyi anlaşılır ne demek istediğim. fevkalade güleryüz sahipleriyle sohbet de cabası.

  internet sitesi/ adres
 2. raflardaki kitapları görebilmek için dürbün bulunduran kitabevi. tam entel işi. bayıldım. genel olarak da derli toplu bir kitabevi. yabancı dilde pek çok esere ulaşılabiliyor.
  sezgi
 3. zamanında istiklal caddesi'ndeki asıl yerlerindeyken kirayı ödeme sıkıntısına düştüklerinde destek olabilmek amacıyla her geçişimde muhakkak uğrayıp bir kitap alırdım. çalışanları bazen güleryüzlü, bazen asık suratlı olurlardı. daha sonra yine istiklal'deki bir binanın en üst katına taşındılar. mekan olarak harikaydı, ancak satış yapmaları pek mümkün değildi. şimdi de lise yokuşundan aşağı inerken sağda bir yere taşındılar. gittikçe kötüye gidiyorlar ve bu duruma üzülüyorum.
 4. istiklal caddesindeki eski dukkanlarinin tasarimi mimar han tumertekin'e aittir. tam ikibinlerin istiklal caddesinin ruhuna yakisacak sekilde zarif, kaliteli ve mutevazi bir dukkan tasarimiydi bana gore. lakin, bugun niteliksiz bir kalabaligin ve hoyrat ortadogulu turistlerin cirit attigi bir ortama donusen caddede tutunamadilar tabi. yillar sonra degeri bilinecek mekanlardan, ama ne zaman, kimbilir.
  edit: istiklal caddesindeki ikinci adresleri salt beyoglu'nun 3. katindaydi. ordan da tasinmislar, uzucu.