1. "we've been rocking and rolling in your arms.
  rocking and rolling in your arms, in the arms of moses. "

  bu kayıt "rock" ve "roll" sözcüklerinin yer aldığı ilk kayıttır. 1916'da bir fonografa alınmış. isimsiz bir grubun ayinsel bir şarkısında geçen "rocking and rolling" aslında bir denizcilik terimi. amerika'nın güneyinde yaşayan gospelkerde ise "rocking"in aslında mistik bir anlamı var. dansı da ifade eden "rocking" aynı zamanda cinsel ilişki anlamını almış. çift anlamlı kavramları seven blues'cular da kimi şarkılarda bu terimleri kullanır olmuşlar. 1950'lere gelmeden "rock" ve "roll" sözcüklerini kullanan onlarca şarkı yazılmış. bunlardan bazıları da müzikal anlamda rock'n roll'un temellerini atmıştır.

  ülkemiz de 1957'de deniz harp okulunda kurulan bir grup sayesinde rock'n rollile tanışmıştır. bu başlangıca zemin hazırlayan unsurlardan birinin de öncesinde ülkeye giriş yapan jazz akımı olduğu söylenir.

  1956 yılının sonlarına doğru "dünya sarsılıyor. rock'n roll" isimli bir kitap yayınlanmıştır. oğuz alpaçin'in yazdığı bu kitap, tüm dünya için bir, o tarihte müzik dergileri ve gazete yazıları dışında bir inceleme kitabı bulunmaması nedeniyle bir ilktir.

  8 ocak 1957 tarihli milliyet gazetesine, milli türk talebe birliği'nin, striptiz ve rock'n roll dansının yasaklanmasını istediği yansımıştır. o dönemde gaze başlıklarından bazıları şöyle. "çepilof'a göre rock and roll: vahşi mağara adamlarından gelen, aşağılık hisleri ve cinsi arzuları tahrik eden dans." bırada birileri yine coşmuş. ne kadar tanıdık değil mi? "lozan meydanı gece yarısı dans pisti oldu. gördükleri rock and roll filminden aşka gelen vençleri polisler sakinleştirdi." şaşırdık mı?

  bilgileri güven erkin erkal'ın türkiye rock tarihi kitabındaki bazı bölümlerden ayak üstü derledim. yararlanılacak çok şey var. yeri geldikçe bahsederim. ilgilenenlere de özellikle tavsiyemdir.
  one
 2. bazı şeylere özeniliyor gerçekten. boş bir zamanınızda bakmanızı öneririm, zira içinde kaybolabilirsiniz.

  http://rockmusictimeline.com
  one
 3. one