• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.89)
rocky - john g. avildsen
yoksul ve kimsesiz bir boksör olan rocky balboa ,dünya ağır sıklet şampiyonu apollo creed ile ünvan maçına çıkacaktır. apollo creed için bir gösteri maçından başka bir şey olmayacak olan bu maç rocky için hayatının şansı anlamını taşımaktadır
 1. 1976 yapımı, başrollerini sylvester stallone (rocky) ve talia shire'ın (adrian) oynadığı 1976 yılı oscar ödül törenlerinde en iyi film ve en iyi yönetmen dahil 3 oskar kazanan film.

  rocky, tam anlamı ile bir kaybedendir. gençliğinde potansiyelli bir boksör iken hayat şartları ve yalnızlığı sebebi ile artık otuzlu yaşlarında izbe kulüplerde gösteri maçlarında dövüşmektedir. düzenli bir işi yoktur, mafyatik bir tefecinin tahsilatçılığını yapmaktadır. kimse tarafından ciddiye veya dikkate alınmaz. mahallesindeki arkadaşlarından birinin 12 yaşındaki kız kardeşi bile rocky ile dalga geçmektedir. hayata dair tek bağlantısı, en iyi arkadaşı poulie'nin kız kardeşi adrian'a beslediği aşktır. onu da muhtemelen ihtimaller arasında en optimal tercih olduğunu tahmin ettiği için kovalamaktadır. çünkü adrian da silik bir karakterdir.

  rocky'nin, daha sonra antrenörü olacak mickey ile ilişkisi de kötüdür. mickey, rocky'i her fırsatta aşağılamaktadır. onda çok iyi bir boksör olacak potansiyel olduğunu ancak rocky'in bir böcek olmayı seçtiğini defaatle tekrarlamaktadır.

  filmin kabaca anlattığım ilk kısmı bu şartlarda geçmektedir. philadelphia (amerika'da bu eyaleti ziyaret eden arkadaşları da söyleyeceği gibi), karakterlerin yitikliğine uygun, kasvetli bir havaya ve mimariye sahiptir. amerikan alt sınıfının standart sorunlarını gözler önüne sermektedir. rocky'in de, adrian'ın da poulie'nin de amacı hayatta kalmaktır. hepsinin mahalle içinde geçen kısıtlı hayatları vardır. rocky dahil, hiçbirinin yırtma durumu yoktur. poulie için, rocky'nin yaptığı sefil tahsilatçılık işi bile halihazırda çalıştığı et mezbahasından daha iyidir. ve açıkça kızkardeşini rocky'e ayarlamasına karşılık, rocky'den tahsilatçılık işini istemektedir.

  ikinci bölümde ise adrian ile rocky'nin ilişkisi başlamıştır. rocky tüm benliği ile kendini adrian'a teslim etmişken adrian hala rocky'e karşı mesafelidir. aslında adrian dışında doğru düzgün giden bir şey yoktur hayatında. bu günlerde apollo creed'den beklenmedik bir teklif alır (herkes hemfikirdir ki, apollo karekteri duruşu, boks tarzı ve gevezeliği ile tamamen muhammed ali'den esinlenilmiştir). apollo'nun rakibi sakatlanmıştır, diğer hiç bir rakip ise apollo'nun karşısına çıkmak istememektedir. apollo'da kendi pr çalışması için isimsiz bir boksöre kendisi ile ringe çıkmaya karar vermiştir. amatör boksörler arasından rocky seçilir. o kadar beklenmeyen bir tekliftir ki, rocky ilk başta apollo'nun antreman boksörü olacağını düşünür ve apollo'nun menajerinin teklifini ilk etapta reddeder. menajer ise rocky'i ikna eder. çünkü bu, amerikan rüyasının ta kendisidir. alt sınıfa mensup insanlara bu tip şanslar ömürlerinde bir defa gelir, ya değerlendirirler ya değerlendirmezler. onların yırtmak için pek şansı yoktur, milyonlar önünde dayak yiyecek dahi olsa, en azından gelecek para için bu şansı değerlendirmelidir. şimdi de bu fırsatlar aynı değil mi zaten?

  neticede rocky hazırlanmaya başlar. mickey ile aralarında sarkastik bir diyalog olur. mickey, fırsatı görmüş ve rocky ile konuşmak için evine gitmiştir. rocky ise yılların kinini, aslında her şeye olan kinini, mickey'e kusar. mickey, o anda rocky'in bilinçaltındaki düşmanıdır. sahnede mickey'e bağırmaktadır ama aslında mesaj bizedir (izleyiciye). yıllarca görmezden gelinmiş silik bi karakter iken, ilk yırtma anında herkes bir sinek gibi üzerine üşüşmeye başlamıştır. her şeye rağmen rocky aptal değildir, tek bir şansı varsa bunun sadece mickey ile olacağının farkındadır. bu da tipik bir alt sınıf davranışıdır. o sadece farkedilmek istemiştir, farkedildiği an zalimleşmiş ama ihtiraslarına kurban gitmemiştir. tek şansını iyi kullanmak istemektedir çünkü. bu ne evrime ne de doğraya aykırıdır. hayatta kalmak için yeri geldi mi geri adım atmayı bilmek gerekmektedir.

  daha sonra antreman süreci başlar. bu arada hem poulie ile hem adrian ile ilişkisi ilerlemiştir. boksta olduğu gibi hayat anlamında da tüm potansiyeli ortaya çıkar. maçı kazanabileceğini düşünür, daha çok çalışır. artık medyatik bir tip olmuştur. times'tan tutun, ulusal kanallara kadar herkesin gündemindedir. tüm amerika, özelikle philadelphia halkı maçı beklemektedir. maçtan bir gece önce ise dünyaya döner. gözüne uyku girmez, kalkıp şehirde dolaşır, maç yapacağı salona gider, eve geri döner. apollo'yu yenemeyeceğini anlar. apollo sadece bir kişi değildir, aynı zamanda sistemdir. para, güç, medya ve destek ondadır. rocky onunla aynı ligde bile değildir. şansın ona gelmesi ile ufak bir mucize gerçekleştirmiştir ama gerçek hayatta mucizeye yer yoktur. artık tek amacı, apollo karşısında rezil olmamak, en azından adrian için 15 round boyunca ayakta kalmaktır. böylece kendisine bir loser olmadığını kanıtlamış olacaktır.

  son bölümde ise maç yapılır ve hakem kararı ile apollo kazanır. aslında kazanan rocky'idir. kendine verdiği sözlerin tamamını tutmuş ve adrian'a kendini kanıtlamıştır. maç sonrası demeçler bile umurunda değildir. adrian, ringe koşarken şapkası düşmüştür. rocky, onu farketmiştir. çünkü artık bir kaybeden değildir, önemli olan budur.
 2. senaryonun muhammed ali vs chuck wepner maçından ilham alındığı filmdir. açıp izlemem ama tvde denk gelirsem kaçırmam. kemal sunal filmleri gibi benim için

  yo adrian! i did it!