• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
roger ackroyd cinayeti - agatha christie
king's abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. dul bir kadının şüpheli intiharı asılsız dedikodulara yol açar. köy, ilk kocasını öldürdüğünü bilen biri tarafından kadına şantaj yapıldığı ve roger ackroyd'un onun gizli aşığı olduğunu söylentileriyle çalkalanmaktadır. fakat ackroyd cinayete kurban gidince, tüm şüpheler ev halkının üstüne odaklanır. kendini emekliye ayıran ve sebze yetiştirmek için king's abbot köyüne yerleşen, hercule poirot, istemeden cinayete el koyar ve şeytani bir zekaya sahip katili yakalamaya çalışır. (kitap bilgileri idefix'ten alınmıştır.)
 1. ilk olarak 1926 yılında ingiltere'de yayımlandı. hercule poirot'nun olduğu üçüncü romandır. katili tahmin etmek neredeyse imkansızdır. bu kitap polisiye kurallarını alt üst etmiştir. okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. hatta bazı eleştirmenlere göre kitabın sonunda açıklanan katil gerçek katil değildir. gerçek katil kitabın içinde gizlenmiştir ve hala serbesttir. *
  black
 2. etkisi yaklaşık otuz kitap süren hercule poirot bağımlılığıma sebebiyet veren zehir (!). benim gibi "sherlock holmes varken poirot da kimmiş" önyargısı taşıyanlar için güzel bir başlangıç olabilir ;)
  sonuyla, 2012 yılında yayınlanan bir kitaba(*:adını yazmayacağım, çok spoiler olur ;)) ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum aynı zamanda.