1. (bkz: knight online)
  sövmeyin tamam, oyun zaten tamamen gerçek para düzlemine geçti.
 2. (bkz: pathfinder)
  (bkz: dungeons and dragons)

  oyunlara başlamadan önce meraktan gamemaster/dungeonmaster'a senaryoya ufak bir göz atabilmek için yalakalıklar yaptığınız, eğer oyuna yeni başlayan biriyseniz de oyundan sonra ''ben olmasaydım çoktan ölmüştün'' gibi yorumlarla insanlara küçük çapta minnet duymanızı sağlayacak, olaydan haberi olmayan dışarıdan izleyen insanların size deli muamelesi yapabileceği yegane oyun türüdür kendisi.
 3. kikk
 4. masaüstünde ve diğer insanların gözlerinin içine bakarak oynanması gerektiğini düşündüğüm oyun türüdür. her ne kadar rpg bilgisayar oyunları da bence sınıf olarak en kaliteli oyunlara sahip olsalar dahi, bir mass effect gibi bir evreni ve settingi bir de masada oynamayı isterdim doğrusu.
  bakas
 5. role playing game. yani rol yapma oyunu. karakterinizin vereceği cevapları seçerek hikayeyi kendiniz şekillendirebildiğiniz, gidişatı etkileyebildiğiniz oyunlardır. yakın zamandaki başarılı örnekleri;
  (bkz: the witcher 3 wild hunt)
  (bkz: the elder scrolls v skyrim)
 6. rpg oyun türünün bir çok alt dalı vardır.bunlar jrpg-wrpg . jrpg :japanese role-playing games açılımıdır. jrpglerin bir çoğu lineerdirler. karakter yaratımı ve japon kültürüyle harmanlanmıştır. daha canlı ve haya gücüne dayanan evrenleri mevcuttur.bu kategoriye giren oyunlar :
  (bkz: final fantasy)
  (bkz: dragons dogma)
  (bkz: xenoblade)
  wrpg ise western role-playing olarak geçer . batı tarzı rpgler girmektedir. oyunların bir çoğu daha gerçekçi bir hikayeye sahiptir. yaptığınız seçimler ve sonuçları buna ek olarak keşfetme üzerine odaklıdır. bunlar
  (bkz: mass effect)
  (bkz: fallout3)
  (bkz: the witcher 3 wild hunt)
  buna ek olarak turn-based ( sıra tabanlı) rpglerde mevcuttur.bu sıra tabanlı rpglerde hamleler sıralı yapılmaktadır. taktik ve stratejiye dayalıdır. her karakteri özenle seçip ,yerleştirebilirsiniz. satranç gibidir. örnek :
  (bkz: might & magic)
  (bkz: xcom: enemy unknown)
  (bkz: final fantasy)
  birde action role-playing oyunları vardır. burda hareketleri ve ya saldırıyı siz yönetmektesiniz. 4 ve 6 . örnekler bu kategoriye dahildir.
  buna ek olarak isometric rpglerde mevcuttur. kısacası " yokardan bahmalı " oyunlardır. ör:
  (bkz: diablo)
  (bkz: baldur's gate)
  buna ek olarak masa oyunlarıda vardır.
  (bkz: dungeons & dragons)
  rpg masa oyunları kültürü türkiye'de mevcuttur. ancak biraz tuzlu olabiliyor .denemek isteyenler bu simulatorde bulabilirler. ( almadan önce biraz araştırın derim)
  (bkz: tabletop simulator)
  edit: şimdilik yazacaklarım bu kadar ama geliştiricem .
  qqdn