• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar Stanley Bing
roma aş - stanley bing
roma imparatorluğu'nun uzun tarihini dev bir çokuluslu şirketin tarihi gibi okuyabilir miyiz? stanley bing roma aş'de bunu yapıyor. dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ve en uzun ömürlü imparatorluğunun yükseliş ve çöküş hikâyesini modern zamanlarda yükselen ve çöküşe geçen dev bir şirketin hikâyesiymiş gibi anlatıyor: imparatorların ceo, diğer devletlerin rakip şirket, sarayların da holding binası rolünü oynadığı heyecanlı ve mizahi bir hikâye.

"büyük şamata... antik çağda maceralı bir yolculuk."
-financial times-

"keskin gözlemlerle dolu... çok komik... bing'in roma'nın çöküşünü anlattığı yerler özellikle etkileyici."
-the new york times-

"gibbon'ın [roma tarihinin] yöneticiler için eğlenceli bir özeti... zekice.
-kirkus reviews / stanley bing, fortune dergisinde köşe yazarı.
(tanıtım bülteninden)
  1. koç üniversitesi yayınları son zamanlarda güzel kitaplara imza atıyor. rana alpöz çevirisiyle türk okurlarla buluşan kitap, özellikle iş dünyasında her yöneticinin yada yönetici adayının dersler çıkararak okuması gereken, ülkemizin önde gelen kitap tanıtım bültenlerinde de bolca reklamı yapılan, etkileyici, tarihle ilgilenenlerin gülümseyerek okuyacağı, yer yer kapitalizmin sonradan vahşileşmediğini, kurumsallığını tarihin en büyük kurumundan aldığını vurgulayan bana göre ağırlığınca altın değerinde bir başucu kitabı olmaya aday.

    romus ve romulus'un roma'sından varolan en büyük askeri, ekonomik, politik makineye evrilen imparatorluğun dişlilerinin bugün bildiğimiz şekliyle çokuluslu bir büyük şirketi andırarak kimleri nasıl öğüttüğü, bir kodamanın neye benzediği ve görüldüğü yerde neden öldürülmesi gerektiği, tarihin tüm mücadelelerin dışında kuş bakışı incelendiğinde neden sürekli tekerrür ettiği üzerine yer yer trajik yer yer komik önermeler içeren son yıllarda okuduğum en başarılı tarihi kitaplardan, yayınevi sınıflandırması 'işletme'.

    hırs, bitmek bilmez savaşlar, roma'nın cumhuriyet fikri. imparatorluk bugün hala yaşıyor mu? bugün hp, microsoft, apple vs. gibi dev şirketlerde işler daha insanca mı yürüyor? yoksa roma hem daha dürüst hem daha masum diyebilir miyiz? velhasıl, defaatle öneririm.