1. eğer ulaştığınız nirvana altın kaplama olsun isterseniz, düğüne ek olarak kobra murat ' ı izleyiniz.
 2. (bkz: bir deli ben değilmişim)

  efendim, hangi başlık altına yazacağımı bilemedim. uygun bir başlık da açmaya üşendim açıkçası. fakat dile getirmek istediğim bir husus var. buyrun:

  türk müziğinin ne kadar zengin, ne kadar derin ve ne kadar ilham verici olduğu aşikardır. benim uzun zamandır kafama takılan şudur ki bizim topraklarımızda "roman" adını verdiğimiz insanlarımız yaşamaktadırlar ve şu da aşikardır ki bu insanların neredeyse hepsinde doğuştan gelen bir müzik yeteneği mevcuttur. ne yazıktır ki biz bu güzide insanlara sanatlarını icra edecekleri bir ortam sağlayamamaktayız. ancak düğünlerde derneklerde sahne alırlar ve hatta hayatlarını bu şekilde idame etmek zorundadırlar. ne yazık!

  berklee college of music başlığı altında da bir tür serzenişte bulunmuştum. benzer bir fikir de "roman"lar için aklıma geldi. bu sanatçı ruhlu insanlar için neden özel eğitim yuvaları tahsis edilmez ve bu güzel insanlar bu toprakların müziklerin tüm dünyaya duyurmazlar? roman müzisyenlerin hayat standartların normalin çok altındadır. bir yapımcının el vermesi sonucu bir yerlere gelebilmiş olanlar zaten kefeni yırtıyorlar. halbuki o ara sokaklarda elinde keman, klarnet, darbuka, kanun vb. enstrumanıyla ibrahim tatlıses'in orkestrasında rahatlıkla yer alabilecek onlarca müzisyen gördüm ben. hepsi de "bir düğün olsa da iki gırnata geçsek" derdindeler.

  evet, bu insanların bir kısmı da şaraba, rakıya olan düşkünlükleri ile dillere pelesenk oldular. kabul. fakat ayık kafayla da bu kadar duygulu çalınmaz be abicim!

  hali hazırda ekranlarda, sahnelerde boy gösteren romanlardan başka nice doğal yeteneğin yitip gitmesine gönlüm razı gelmiyor. bir müzik fabrikası kurmak için ille de amerika'nın bu işe el atmasını beklemeye gerek yok.

  "müzik güzel sanatlardandır. müzisyense çıkar çalar, dinleriz, beğenirsek kral olur beğenmezsek..." hayır. böyle diye diye ülkede heykeltraş bırakmadık, resim yapmaya korkar olduk. yapılsın, çalınsın, söylensin. fakat, eğitim almış bir yetenek içindeki cevheri daha rahat ortaya çıkaracaktır.

  kim bilir sadece düğünlerde boy gösteren nice yeteneğin içinde neler var daha!

  birkaç örnek için lütfen;

  Lapsekili hayri keman

  roman mahallesinde düğün provası

  gündem yaylı grubu provası

  klarnet sertan

  hayri dağ keman

  erkan ve serkan darbuka