• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.67)
roman gibi - daniel pennac
daniel pennac, metis edebiyat'ta da çok eğlenceli romanlarına yer verdiğimiz, okumayı bir keyif, bir zevk olarak gören bir romancı... hem iyi bir edebiyatçı hem de kendini geniş kitlelere okutabiliyor. kitapları fransa'da her kesimden ilgi görüyor, satış rekorları kırıyor. roman gibi böyle bir yazarın okuma ile ilgili görüşlerini bir araya getiriyor. okurken sizi de gülümsetecek. çünkü ya size karşı yapılmış yanlışları, ya da sizin çocuklarınıza karşı yapmakta olduğunuz yanlışları göreceksiniz. ama illa "yanlışlar" görecek değilsiniz. zaten pennac'ın bir kitap okurunun hakları bildirgesi var:

1) okumama hakkı.
2) sayfa atlama hakkı.
3) bir kitabı bitirmeme hakkı.
4) tekrar okuma hakkı.
5) canının istediğini okuma hakkı.
6) "bovarizm" hakkı.
7) canının istediği yerde okuma hakkı.
8) çöplenme hakkı.
9) yüksek sesle okuma hakkı.
10) susma hakkı.
 1. harika bir başvuru kitabı.

  kitaplara, neden ve nasıl kitap okumak gerektiğine, çocuklara nasıl okuma alışkanlığı kazandırılabileceğine, bunun önemine, kısaca kitabın hayatımızdaki tüm işlevine dair referans alınabilecek içeriğe sahip bir kitap.

  özellikle ebeveynlerin okuması, her evin kitaplığında bir kopyasının bulunması lazım bence.

  kitaptan bir alıntı: "okuduğumuz en güzel şeyleri, genellikle sevdiğimiz bir kişiye borçluyuzdur. ve ondan, sevdiğimiz birine bahsederiz öncelikle. belki de, duygunun kendine has mahiyeti, tıpkı okuma arzusu gibi, 'tercihten' ibaret olduğu için. sevmek, nihayetinde, tercih ettiğimiz şeyleri tercih ettiğimiz birilerine bağışlamaktır. ve bu paylaşmalar hürriyetimizin görünmez kalesini kalabalıklaştırırlar. içimizde sürekli olarak kitaplar ve dostlar bulunur."