• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
rome
rome hbo yapımı bir televizyon dizisi. golden globe ve emmy ödülleri dahil birçok ödüle aday gösterilmiş bu mini dizinin ilk sezonu 12 bölüm sürdü. ikinci sezonu 14 ocak 2007 tarihinde başladı. türkiye'de ilk sezonu cnbc-e kanalında yayınlandı.

dizinin ilk sezonu mö 49 yılı civarındaki tarihi yapıda başlıyor ve julius caesar (jül sezar) yönetimindeki roma imparatorluğu'nun galya'da ve mısır'daki mücadelesinin ve aynı zamanda ülke içinde, özellikle senatoda yaşanan çekişmeleri yansıtıyor.

ikinci sezon ise sezar'ın varisi genç oktavius (octavian) ve marcus antonius (mark antony) arasındaki güç mücadelesi temelinde şekilleniyor.(wikipedia)
 1. belgesel tadında tarihi dizi severler için çok başarılı bir hbo dizisi. ray stevenson fanatikleri hiç durmasın ve bir an evvel izlesin bence.
 2. hbo dan bir başka harika dizi. efsanedir. spartacus denen porno kırması diziye beş basar, on atar.
 3. hbo'nun ne yazık ki ikinci sezonundan sonra bitirdiği ve roma imparatorluğunun ihtişamlı ve en ilgi çekici dönemlerinden birini anlatan dizidir. karakterler oldukça ilgi çekici ve etkileyici hikayelere sahip, olay örgüsü ne hızlı ne yavaş tam olduğu şekilde gelişiyor ve hikaye sizi içine çekmeyi başarıyor. eğer roma imparatorluğu ile ilgileniyor ya da genel olarak tarihi anlatan dizilere ve filmlere merakınız varsa kesinlikle kaçırılmaması gereken bir dizi. normal bir dizi izleyici muhtemelen bu diziye 10 üzerinden 8-9 civarı bir oy verirdi ancak ben izlediğim ilk yabancı ve tarihi dizi olması sebebiyle 10 puan hakkımı kullanıyorum.
 4. roma tarihi kronolojisini de gayet iyi işlemiş olan yapımdır. roma'nın enfes tarihine, olaylarına biraz merakınız varsa, biraz da aşinaysanız kaçırılmayacak nimet gerçekten.
 5. çoğu güzel şey gibi kısa süren bir dizi. 2 sezon 22 bölüm. oyunculukların iyi olması bir yana tarihin bir dönemine kapı aralamakta da oldukça başarılıdır. mesela o dönemin şartlarına göre yapılan bir beyin ameliyatı da dizide yer almaktadır.
 6. 2 sezon gibi kısa bir süre yayınlanmış olması bu diziyi bu kadar başarılı kılmıştır.

  aksi halde rating uğruna uzattıkça uzatmaya kalksalardı bir noktadan sonra senaryoda tutarsızlıklar oluşmaya başlayıp günden güne kan kaybedecekti. akıllı bir hamle ile tadında bırakıp, olması gerekeni yaptılar.