• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
romeo ve juliet - william shakespeare
oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, romeo ve juliet'de birbirinden farklı pek çok toplumda benzerleriyle karşılaşılan trajik bir ilişkiyi, düşman ailelerin çocukları arasında doğan aşkı ele alır. romeo ile juliet'in umutsuz aşkını romantik örgüsünün yarı karanlık örtüsüyle sarmalayan eser, buna rağmen insan ilişkilerini gerçekçi bir anlayışla gözler önüne serer.
 1. romeo ve juliet, shakespeare'in aşkı en güzel anlatan trajedisi değil de nedir?

  ''aşkın hafif kanatlarıyla aştım bu duvarları, durduramaz sevgiyi taş sınırlar.''

  ''ah sevgiii juliet, niçin böyie güzeisin haia?yoksa inanayım mı o ei değmeyen öiümün sana gönüi verdiğine, seni, bu karaniıkta o iğrenç canavarın sevgiiisi oiasın diye sakiadığına?''

  ''gei acı iiaç, gei ey tatsız kıiavuz! ey umutsuz kaptan, deniz tutmuş şu yorgun tekneyi yaiçın kayaiara bindiriver artık! sevgiiimin şerefine!''

  ''hiç yemin etme. ille de edeceksen, o tanrı bilip tapındığım, sevimli varlığın üstüne yemin et.''
 2. ovid'den pyramus ve thisbe hikayesinin bu uyarlamasında aslında gördüğümüz büyük bir aşk değil, hızlıca karar veren iki gencin trajik ölümleridir. romeo başka bir kız için deli olmaktadır, yemeden içmeden kesilmektedir. rahip uyarır yav genç adamsın sakin ol iki dakika azma, bir osbirçek üstüne uyu sonra karar ver der. ergen efendim bu deliyim ağabey kaçırıcam kızı, gelinim olacak der. sonrasında gittiği partide juliet'i görüp bu sefer ona abayı yakar. ancak dersanelerin b sınıflarında karşılaşağanız böyle bir aşk sizce gerçek aşk mıdır ey sevgili youreadsliler, romalılar, veronalılar? ölmek için fazla aceleci davranmaz mı bu çocuklar? hem sadece kendilerinin değil, dostlarının, müstakbel eşlerinin de ölümüne sebep olurlar. buna bence aşk demiyelim de başka bir şey diyelim. ama adın ne değeri var?
  zei
 3. post söylemin cezalandırılması anlamında ailelerin cocuklarına iktidar teknolojilerini sürekli benimsetmeye çalıştığı günümüzde bireylerin değer kazandırdığı dönemi anlatır. sadece sever, coşar, doymak ister. ikiliden anlaşılan 'mutlu aşk yoktur' demek de doğru değildir. ailelerin düşman olduğu bir toplumda ölümü göze almayı bilmişlerdir. nesnel olarak sonuçsuz olmaları üzüntü vermez.
 4. oyunun aslında meşhur serenat sahnesi yokmuş. sonraki dönemlerde eklenmiş.
 5. en sevdiğim açılışa sahip kitap.

  " şiddetle başlayan hazlar şiddetle son bulurlar. ölümleri olur zaferleri, öpüşürken yok olan ateşle barut gibi.."

  ingiliz edebiyatı dersi alanlar için ayrı zevki olan oyun. bir de eski ingilizceden okumak ayrı bir zevkli.