• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
room 237 - rodney ascher
the shining'in içindeki gizli anlamları, tuhaf sembolleri ve şifreleri çözdüğünü iddia eden bir grup çeşitli teorileri araştırıyor . film 30 yıldan eski olabilir ama tartışmalar, spekülasyon ve gizem ilham vermeye devam ediyor. birlikte yeni bir labirentin içine giren seyirci, filmle ilgili yepyeni teorilerle başbaşa bırakılıyor. kubrick'in filmi üzerine öznel bir belgesel olarak değerlendirebileceğimiz filmde daha önce hiç düşünmediğimiz sorular akla getiriliyor ve cevaplanıyor. (beyazperde)
 1. the shining filmini seven herkesin mutlaka izlemesi gereken bir belgeseldir.
  yer yer 'yok artık, o kadar da değil' dedirtse de akıllarda sürekli bir 'acaba mı?' sorusu bırakır.
  yaptığı bazı çıkarımlar zorlamadır. ancak bu zorlama çıkarımlar bile the shining'i seviyorsanız hoşça vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

  !f istanbul 2013 kapsamında ülkemizde de gösterilmiştir.
 2. filmi izlerken fark edemediğiniz küçük detayları anlamlandıran ancak "ulan biraz uzun tutalım belgeseli" düşüncesiyle -özellikle sonlara doğru- oyuncular yürürken tökezlese "ah tanrım kubrick muhteşem zekasıyla bizimle alay ediyor!" diyerek ortama gizem katmaya çalışılan yerler var. beni en çok güldürenlerden biri ilk başlardaki sahnelerdendi. jack torrance otele ailesiyle gelir ve müdür onu karşılar. o sırada otel çalışanları etrafı toparlamakta ve kışa hazırlamaktadır. ikili konuşurken birden kadraja merdiven taşıyan bir çalışan girer. sonra görüş açımızı bir kolon kapatır. bu esnada dış ses konuşur ve güler "bakın merdiven taşıyan kişi kolon yüzünden gözükmedi ve birden üst kata çıkan merdivenlerde gözüktü. sizce bu kadar kısa sürede o kadar yolu nasıl aldı? kubrick ustalığını yine sergiliyor!" sanırım böyle bir konuşmaydı ve tüm ciddiyetimi alıp götürmüştü. adam gayet yürümüş ve gitmiş işte. bilemiyorum belki izlerken siz benim anlayamadığım kısmı görürsünüz ben böyle hatırlıyorum.
  özetle süresi daha kısa tutulup en güçlü olan çıkarımların anlatılması daha iyi olacak olan, yine de içinde çok güzel göndermeler barındıran ve izlenmesi gereken belgesel.
  jole