1. 20-25 yılda 300 milyondan fazla satan, çözemeyenler tarafından çözene onun bir yöntemi var şeklinde yakıştırma yapılan oyuncak. 6 yüze ve her biri bir yüzü temsil eden toplamda 6 farklı renk vardır. oyuncak belirli hareketler ile her yüzünün aynı olması için uğraşılır.

  bu çözüm yapılmadan önce küp bozulır ve alabileceği 43.252.003.274.489.856.000 şekilden (sayıyı okumadın, biliyorum) birisini alır. ancak bu kadar çok ihtimale rağmen küp 20'den az hamleyle, 10 sn.'den kısa sürelerde çözülebilmektedir.

  nasıl çalıştığına gelecek olursak ortasında sabit ve her yüzeyin orta parçasını tutan ve kendi etraflarında dönmesini sağlayan bir parça var ve bunun etrafına diğer kenarlar tutunuyor. bu birbirine geçmiş haldeki kenarların hareketi sonucunda da küpü çözemeseniz bile bozabilmeniz mümkün olur.

  küpü çözmek aslında gerçekten basittir. bir kaç saatte çözebilir hale gelirsiniz. ancak bunu 1-2 dakikalara indirmek aylarınızı alır. çözemiyorsanız uğraşmak güzel bir kafa dağıtma yöntemidir.
 2. onun bir değil yüzlerce hatta binlerce yöntemi vardır. yeni başlayanlar çömez metodu ile başlayıp kendi metodlarını bile bulabilirler.
 3. bugune kadar bir kere dahi tamamlayamadigim kup. sanirim ben malim. :/
 4. çözmek için belli algoritmaları ve teknikleri olan bulmaca.

  kimisi bu yöntemleri internetten öğrenip, bakın ne kadar zekiyim zeka küpü çözüyorum, biçiminde kasıla kasıla geziyor. o anda 4x4'lük zeka küpümü veriyorum ellerine. madem zekiydin haydi şimdi de çöz...
 5. zeka küpü diye de bilinir. 1974 yılında macar heykeltıraş ve mimar ernõ rubik tarafından icat edilmiştir.

  yaratıcısı tarafından ilk olarak "sihirli küp" adı verilen bulmacaya 1980 yılında "rubik küpü" adı verildi.

  yapılması için belirli algoritmaların bilinmesi gerekir. bilinmediği takdir de tüm yüzleri yapmak çok zordur.

  bir ara bende baya uğraşıyordum. yaklaşık 3 dakika da bitirdiğim oluyordu. pek zeka isteyen birşey değil tabi.
 6. hiçbir algoritmasını bilmeden kendi usamali taktiklerimle uğraştığım ve sadece tek yüzünü yapabildiğim büyük renkli zara benzeyen şeydir kendileri