• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.96)
ruhi mücerret - murat menteş
istiklal harbi'nin son gazisi, 100 yaşındaki millî kahraman ruhi mücerret; bir dünya starına nasıl dönüşüyor?
zaten ecelin menzilindeyken, esrarengiz psikopat masum cici'yi haklayabilecek mi?
mabet filozofu avni vav'dan daha neler öğrenecek?
nazli hilal'e, 70 yaş farka rağmen nasıl açılacak?
ve son nefesinde kelime-i şahadet getirebilecek mi?
bir gözü mavi, diğeri kahverengi avare civan kazanova; elden düşme ruhunu, şeytana neden satıyor?
depremde yitirdiği serpil silahliperi'yi unutmayıp da ne yapacak?
marifetli afet fujer fuji'den kaçarken neye yakalanacak?
kan kanseri yeğeni ozan'ı hangi parayla tedavi ettirecek?
alınyazısındaki boşlukları neyle dolduracak?
intiharın eşiğinde tetikte beklerken, kimvurduya mı gidecek?
ziyadesiyle kahkaha ve bir nebze gözyaşı içeren bu serüvende
trenler gemilere çarpıyor.
istiklal savaşı, 85 yıl sonra devam ediyor.
şakaklar matkapla deliniyor.
uçaklar düşüyor.
kaybedenler şampiyon oluyor.
ölüler diriliyor.
serseri kurşunlar uçuşuyor.
ve reklamlar, müşterileri ele geçiriyor!

"100 yaşından küçükseniz, bu romanı mutlaka okuyun!"
emrah serbes

(kitabın arka kapak yazısı)
 1. kapak tasarımından ziyade içeriğiyle ilgimi çeken ve o sebepten alıp bir solukta okumuş olduğum bu kitap klasik bir murat menteş romanıdır. tavsiyedir.
 2. şaşırtan, gülümseten, hatta yer yer sesli güldüren onlarca satır ve detayla dolu bir kitap. korkma ben varım'da beni fazlasıyla yormuş olan murat menteş, ruhi mücerret'te çok ama çok iyi bir iş çıkarmış ve çağdaş yazarlar arasında kendine has bir yeri olduğunu ispatlamış. beni benden alan, daah iyi ifade edilemezdi dediğim satırlarsa:

  "velhasıl dünyada bir cennet inşa edersen ölümle cennete yatay geçiş yaparsın. asıl hayat cennettedir. demek ki dünyada mümkün olduğunca yaşatmaya bakmak gerek. fidan dik, kuş besle, evlat büyüt, umut ve sevinç aşıla... insanlar senin yanındayken kendilerini cennetteki gibi kınamayan, yadırganmayan, dışlanmayan aksine ödüllendirilen, yüceltilen, hoşnut edilen, ikramda bulunulan hissederlerse sen, bulunduğun yeri cennete çevirmişsin demektir. cennetin inşaatında bir mühendis, mimar, usta, kalfa ya da işçi olarak çalışıyorsun demektir. yok, eğer öldürürsen, yaşatmazsan, beslemezsen, yaşama azmi aşılamazsan, insanlar senin yanında kendilerini cehennemin dumanında boğulur gibi sıkıntılı, üzgün, baskılanmış boyunduruk altında, kısıtlanmış, suçlu mahçup, rahatsız cezalandırılmış, mahrum... hissederlerse sen cehennem kurmuşsun demektir. zebanileşmişsin. burada kendi ellerinle bina ettiğin cehennemden öldüğün anda yatay geçişle ahiret cehennemini boylarsın"
 3. avni vav, adamdır.

  !---- spoiler ----!

  hülasa zevk almaktan utanmak uygarlığa aykırıdır.

  !---- spoiler ----!
 4. sonunda predestination etkisi yaratmayı başaran türk edebiyatı için fazla sayılabilecek derecede güzel murat menteş romanı.

  !---- spoiler ----!

  dünya böyledir: sinsiler zorbaları yüceltir, üçkağıtçılar hırsızlara cömert davranır, yalancılar sapıklar için duygusal şarkılar söyler. buna karşılık çulsuzlar garibanları dolandırır, dindarlar inançlıları lanetler, mazbutlar iffetlileri iğfal eder. kötülük, kendini ilkesel ve pratik iyilikle ikame eder. iyilik ise sınayıcı ve bedel ödetici bir örüntü içinde kendi ideallerini yakarak yol alır. şeytan, kutsal kitaplardan alıntı yapmayı sever. meleklerse daima görmezden gelinir.

  !---- spoiler ----!
 5. yeni nesil roman tabirinin içini tam anlamıyla dolduran bir eser.klasik kült eser tanımı içine sıkışmış okuyucuyu şaşkına çeviren bir eser.murat menteş yine kalemin hücrelerine işlemiş. menteş'i sevmeseniz bile romanlarının anlatımına hayran kalmamak elde değil.
 6. kapağı çok hoşuma giden kitap. bugün elime ulaştı 5-6 kitapla beraber aralarında direk dikkat çekiyor.
 7. "bendeniz, son tahlilde, hayvanseverlikte karar kılmış bir insan sarrafıyım."

  benim severek okuduğum 3. menteş romanı. çabuk çabukkk çıkarsın bir tane daha derim hep.. kitap tabi.. kendine has bir anlatımı, olay örgüsü, mizah anlayışı, insan dokunuşu, gözleri yaşartması, tarihe yelken açtırması.. her bir şeyi var. abidik kubidik isimlerine değinmiyorum bile. sevmek zorunda değilsiniz belki ama bir okuyun gerçekten bırakamayabilirsiniz elinizden.
 8. merak ettiğim kitaptır...
  biraz alper canıgüz tadı seziyorum aslında, ama ön yargılı olmamak lazım...
 9. sadece ot yazılarından takip ettiğim kadarıyla murat menteş üslubunu sevemedim. konudan konuya atlayan hafif saçmalayan bi yanı var. lakin bugün elime bu kitabı geçti. başlayıp başlamamakta kararsızım hadi hayırlısı
  kup
 10. "yarın buluşalım mı? evetse 3 kere, hayırsa 27 kere çaldır."

  emrah serbes'in dediği gibi "100 yaşından küçükseniz, bu romanı mutlaka okuyun."