• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
rusya'nın kısa tarihi - paul bushkovitch
20. yüzyılın büyük bölümünde bir ülkeden çok sosyalizm fikrinin temsili olarak görülen rusya, siyaseti, ekonomisi ve kültürü hakkında önemli tartışmalar yapılmasına karşın, pek çok açıdan kapalı kutuydu. sovyetler birliği'nin çöküşü, rusya'da tarihle ilgili çok sayıda yayını gün yüzüne çıkardı. bugün rusya tarihi sovyet deneyimiyle sona ermeyen bin yıllık bir dönem sayılıyor. rusya'nın 1917'den önceki ve sonraki tarihini her yönüyle içeren rusya'nın kısa tarihi pek çok farklı unsurun harmanı olan rusya'yı bir tablo gibi önümüze seriyor.

rusya tarihini 9. yüzyıldan alarak günümüzdeki gelişmelere dek inceleyen paul bushkovitch, rusya'nın yalnızca siyasi tarihini değil, edebiyat, sanat ve bilim alanlarındaki serüvenini de sunuyor. farklı alanlardan tanınmış şahsiyetleri yaşadıkları dönem içinde tanıtan kitap ayrıca rus halkının kökeninden ortodoks inancının etkilerine, asırlar içinde değişen gündelik yaşam alışkanlıklarından toplumsal hareketlere kadar sayısız konuda fikir veriyor.

rusya'nın kısa tarihi, rusya'yı anlamak ve rus halkının tarihini öğrenmek için temel bir eser niteliğinde.
(tanıtım bülteninden)
  1. boğaziçi üniversitesi yayınları'nın ülkeler tarihine dair serisinden güzel bir kitap. okuma fırsatım olmadı henüz gönderilen kitabı. ama detaylara fazla takılmadan ismindeki gibi kısa bir tarihi anlatıyor. bence bu tür kitaplar yaygınlaşmalı. detaylı okuma yapmadan önce ya da yapmak istemeyenlere iyi bir tarih kitabı.
    sezgi