1. (sabah yürüyüşü veya koşusu diyecektim ama genelleme zaman zaman iyidir.)

  sabah erken saatte yapılan egzersizlerin başta biraz yorucu ve zor gelse de günün kalanında daha enerjik olmayı sağladığını düşünüyorum ve kendi hayatımdan da görüyorum açıkçası.

  aslında kastettiğim hafif egzersiz; yürüyüş gibi.. parkta, sahilde,koruda olanı bence en en güzeli. ama hiç imkan yoksa bile yol kenarında olsun yürümek gerekli...

  şimdi hep konuşulur kahvaltıdan önce mi sonra mı yürünmeli veya egzersiz yapılmalı diye. asıl olay ne kadar süre ve ne yoğunlukta egzersiz yapacağınız. metabolik hastalığı olmayanlar için konuşuyorum; 30dk - 1 saat hafif egzersiz yapacaksanız kahvaltı etmeniz zorunlu değil, aslen tercihinize bağlı denebilir. ama kahvaltı tercih ederseniz hafif olması ve az yemeniz yürüyüş/egzersiz rahatlığı açısından önemli.

  daha uzun süre ve/veya daha ağır egzersiz yapacaksanız; kan şekerinizin düşmesini dolayısıyla çabuk yorulmanızı ve halsiz hissetmenizi önlemek için hafif de olsa bir kahvaltı yapmak çok önemli. bu kahvaltının da karbonhidrat içeriğinin yüksek olması bahsettiğim kan şekeri düşmesini engelleyecektir. yine bu noktada; aşırı tokluk egzersizde rahatsızlık verebilir.

  örnek vermek gerekirse; benim ideal -spor öncesi kahvaltı- tercihim meyve ve yağsız süt. bu şekilde yeterli karbonhidratı alıyor, proteinle ideal tokluk durumuma da destek oluyorum. hem ayrıca aşırı tokluk yaşamadığım için yürüyüşlerim daha rahat geçiyor. (ancak sütü sindirme problemi olan bireylerde rahatsızlık verebilir bu öğün, bu notu düşmek gerekli)
  ayrıca belirtmemde fayda var spor öncesi tüketilen süt yağ yakımını arttırıyor. ancak yağsız olması önemli.

  ve tabi kahvaltı kadar önemli olan su tüketimi var bi de. terle kaybedilen sıvıyı yerine koymak, yağ yakımını hızlandırmak, güçten düşmemek ve halsiz kalmamak için egzersiz sırasında ve sonrasında bol su tüketmek gerekiyor.

  ayrıca kanıtlanmış bir konu: egzersiz serotonini arttırıyor. bu da demek oluyor ki insanın ruh hali daha iyiye yükseliyor. düzenli egzersizin insanı mutlu ettiği bir gerçek.

  -
  sonradan aklıma geldi; bir de güzel ve hızlı tempolu müzik dinlerseniz daha da işe yarıyor. benden bir yürüyüş şarkısı o zaman: candela - buena vista social club
 2. tatildeki nadir zamanlar hariç, yapamadığım aktivite. Hem haftaiçi mesai başlangıcı, hem de haftasonu "yayılmaca keyfi" hallerim engel oluyor. Bir de sanki, sabah spor yapmaya kalkarsam günün kalanındaki tüketim çılgınlığımla kalori yakımında faydadan çok zarar görecekmişim gibi geliyor. Ama yapabilenleri takdir ediyorum tabi :)

  bunun yerine uyguladığım reçetemse şu: işten çıkmadan yaklaşık yarım saat önce, bir küçük kase içindeki (önceden hazırlamış olduğumuz :)) , küçük parçalara ayrılmış haldeki, yarım dilim tam tahıllı ekmeği, bir dilim hindi füme eti/salam,birkaç küp taze kaşar karışımını yanında yağsız süt içerek tüketmek. spor sırasında bol bol sıvı(*:olası bir krampı önlemek için mineralli bir şey mümkünse) tüketmek ve spor sonrasında sadece yarım litre yağsız sütü ısıtıp içip yatmak.
 3. genelde emekliler tercih ediyor, çalışan kesim ise zamanım yok diyor. kendi planım ama hayata geçiremediğim; pazartesi perşembe gibi iki günü prensip edinip, sabah 45 dk erken kalkmak haftalık rutini bozmayacaktır. yürüyüş ve koşunun seratonini artırdığı kesin. düzenli egzersiz yapan insan mutlu oluyor. egzersizleri aç karna yapmak gerekir. eğer meyve ve süt tercihiniz varsa piyasada satılan sütler zaten yağları çekilip tereyağı yapımına gönderildiği için sütler zaten yağsız. (keşke yağlı olsaydı enerjiyi karbonhidrat yerine yağlardan alsaydık) bu yüzden gıda sektörünün light süt kandırmacısına gelmeyin gerek yok.
 4. işe gittiğim için koşu yapma eylemini hafta sonları yapabiliyorum bunun dışında her sabah esneme ve gevşeme hareketlerinden sonra şu karın egzersizleri ile güne güzel başlanılır. tabi ki bütün çalışma programlarında olduğu gibi sürekli ve düzenli yapıldığında karın bölgeniz fit bir görünüme kavuşacaktır.

  sabah aç mı? tok mu? spor yapılmalı ? aç karınla yapılmalı eğer zorlanacağınızı biliyorsanız bir elma ve ya muz yemek iyi gelir.