1. isveç'ten çıkan milyonuncu power metal grubu. sözleri güzel, müzikleri ise tekrarlıdır. buna rağmen gaz özelliğinden zerre ödün vermemektedir. en başarılı performanslarından birisi ise, şüphesiz polonya'daki bu konserleridir.

  davulu için özel bir eleştiri getirmem gerekirse, floor tom-kick kardeşliğini aşırı kullanıyor ve an-kara an-kara diye bildiğimiz bir sekizlik iki on altılık iskeleti (veya tam tersi) her yere sokmaya çalışıyor.

  rammstein ile birlikte, müziğe yeni başlayan metalci gençlerin en büyük dostu olabilir. çalması ciddi manada basit, ciddi manada eğlenceli, ve ciddi manada gazdır. evde tek başınıza denemeyiniz.
 2. 16 yaşındaki kardeşim ablasının izinden giderek ergenliğinde rakmetılcı oldu ama çocuk bir tek sabaton ve dragonforce dinliyor. zaten çocuk birinci ve ikinci dünya savaşı uzmanı adeta, hangi ülke hangi silahları kullanmış kim üretmiş her savaş aracının özellikleri bilmemne. işte geliyo bana da dinletiyor falan, her şarkının hikayesini anlatıyor. çok bi anlamasamda gaza getiren müzikler, bu ara aklımda galippoli kaldı mırıldanıo duruyorum galippoliiiğğ
 3. isveçli power metal babaları.

  (bkz: manowar) ile benzerlikleri vardır ancak nedense hem şarkı sözleri hem de ürettikleri müzik ile onlar kadar popüler olamamışlardır. (olası içses: e tabii lan yaprağım, manowar 20 yıl önce onların şu anda gittikleri yoldan geçiyordu. bırak da aynı yerde olmasınlar bi' zahmet)

  diskografi:

  - primo victoria (2005)
  - attero dominatus (2006)
  - metalizer (2007)
  - the art of war (2008)
  - coat of arms (2010)
  - carolus rex (2012)
  - heroes (2014)
  - the last stand (2016)

  ilk albümleri 2005 olarak görülse de, grup 1999'da kurulmuştur. kuruluş aşamasında gırla sorunla boğuştuğu için (isim değişikliği, eleman değişiklikleri) 6 yıllık bir boşluk var gibi görünüyor.

  grup genel olarak savaş ve savaşın ürettiği, bağlantılı olduğu ya da oluşturduğu her şeyle dalga geçen bir grup. ilk dinlediğim şarkıları olan panzer battalion (zaten ilk albümde yer alır ve albümün ağır topudur) beynimi döndürmüştü. ancak bu baş döndürmesi olumlu yönde olmadı. "nası' grup lan bu, savaşa methiyeler mi düzüyorlar?" diye kızmıştım hatta. sonradan biraz araştırma yapıp durumu öğrenince, grup her aklıma geldiğinde ya da bir yerde duyduğumda bu salaklığıma gülümser oldum. önyargılar kötüdür.

  sonraki albümlerinde yer alan panzerkampf da aynı şekilde bir hiciv şarkısı. ancak, eğer "bunlar bana yetmedi sabaton'u tanımak için, daha başka ne var?" derseniz, oldukça geniş bir albüm olan metalizer'ı tavsiye ederim. malum ortamlarda rahatlıkla, müzik marketlerde kanırtarak edinebilirsiniz. eğer araştırırsanız amazon'daki satış fiyatı da biraz ürkütebilir sizi, uyarayım. şarkı şarkı dinleyin bi', beğenirseniz albümü satın almaya karar verebilirsiniz.

  değeri bilinmemiş* power metal gruplarından biridir sabaton. henüz geç kalmış değilsiniz üretkenliklerine yetişmek için. öneririm. "ergenliğimizde dinlerdik yaae, öyle vakit geçiriyorduk bunlarla" denilebilecek bir grup hiç değildir. evet, riff'lerini kolaylıkla çalabilir, sözlerinin basitliğine kahkahalarla gülebilirsiniz ama bu sizi oturduğunuz yerden sabaton'a laf atmaya yetecek kadar birikimli, yetenekli ve cesur yapmıyor ne yazık ki.