1. medya yoluyla çeşitli manipülasyonlar yapıldığını düşündüğüm ürün. nasıl, şöyle:

  sabunun asıl amacı eldeki tüm bakterileri, mikropları öldürmek değil. bunları çözüp, suyla elden akmasını sağlamak. zaten eldeki tüm bakterileri öldürmek gibi bir opsiyon yok. sabunun kendisinin üzerinde üreyen bakteriler var yahu... bu bir.

  sabun elden mikrobiyal canlıları atarken bazılarını geride bırakır. bu geride kalan kısım gereklidir. derinizin kendine özgü bir bakteri örtüsü var. elinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın, 10 dakika sonra yine orada olacak onlar. bu aslında faydalı. çünkü onların hepsinin ölmesi demek oraya yeni gelen herhangi bir tehlikeli etkenin rahat rahat orada üreyebilmesi demek. ama onların orada olması yeni gelen zararlı canlılar için zorlayıcı bir ortam oluşturup aşırı üremesini engeller. eldeki tüm bakterileri öldürmek demek rekabeti de öldürmek demek. bu iki.

  televizyonda reklamlarda bakterilerin %99.9'unu öldüren sabunlar görebiliyoruz. "ooo her şeyi öldürüyor iyi işte, alalım" diye atlamamak gerekli.

  aynı şekilde dezenfektan ve sürdüğünüzden 2 dakika sonra uçan alkol içerikli el dezenfektanlarıda çoğu durumda (laboratuvarda ebola virüsü ile ugrasmiyorsaniz) sabundan daha etkisizdir. dezenfektan da eldekileri öldürme mantığı üzerine kurulu bir ürün çünkü. ölmeyen bazı canlılar orada kalacaklar ve üreyecekler. bazıları spor oluşturacak kalacak orada. öldürdükten sonra elden akıtmadığınız için sorun yaratabiliyor.

  sabunun ideali; orta halli, özel olarak abartılı öldürücü maddeler içermeyen (ki bunlar deri için de zararlıdır zaten çoğu zaman) sabunlardır. ellerinizi bol sabunla, durulayarak yıkamanız günlük kullanım için en iyisidir.
 2. günümüzde geldiği noktada führer hitlerin büyük emekleri bulunan ürün. en iyi sabunun insan(yahudi olması öncelikli) yağından yapıldığını kanıtlayan hitlere teşekkürü borç bilirim.
 3. yağ asitlerinin tuzlarından elde edilir. günümüzdeki haline gelmesi bu ayrışımla olmuşken, aynı zamanda ayrıştırılan yağ asitlerinden margarin elde edilmiştir. fransız icadıdır.